Historia

W1945 r. z 300 książek ofiarowanych przez miejscową społeczność stworzono pierwszy księgozbiór Biblioteki Powiatowej w Myślenicach. Do jej dyspozycji oddano pomieszczenia w “Sokole”, później w budynku Sądu.

Uchwałą Wydziału Powiatowego z dnia 1 czerwca 1945 roku powołano oficjalnie do życia bibliotekę powiatową.

W 1948 roku Biblioteka przenosi się do  lokalu przy ulicy Klakurki 2.

W 1963 roku nowy lokal w Domu Kultury otrzymuje wypożyczalnia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W 1966 roku powstaje pierwsza filia na terenie miasta Myślenice, w dzielnicy Zarabie.

W 1973 roku uruchomiono czytelnię na ulicy Klakurki 2.

W 1974 roku powstaje kolejna filia na terenie miasta – Oddział dla Dzieci na Osiedlu 1000 lecia.

W 1975 r. (wprowadzono wtedy nowy podział administracyjny kraju) zmodyfikowano sieć biblioteczną. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna przeszła pod nadzór Naczelnika Miasta jako Miejska Biblioteka Publiczna. Zasięgiem objęła miasto i gminę Myślenice. Powierzono jej funkcję międzygminnego ośrodka instrukcyjno – metodycznego i szkoleniowego.

W 1977 roku w zabytkowej kamienicy (Rynek 27), uruchomiono drugą książnicę: Bibliotekę Miejską podlegającą Bibliotece Powiatowej. Oboma kierowała Jadwiga Łabiniec.

Z czasem BP przekształcono w Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Zaczęto organizować jej filie: w Gdowie, Jordanowie, Sieprawiu, Dobczycach, Pcimiu, Raciechowicach, Sułkowicach, Wiśniowej, Bystrej, Harbutowicach, Skawie i Łętowni oraz liczne punkty biblioteczne (w 1950 roku było ich 99).

1991 r. MBP stała się biblioteką samorządową, od 1999 r. ponownie pełni funkcję biblioteki powiatowej.

W 1993 roku biblioteka zakupiła kserograf marki Canon.

W 1994 roku zakupiono do biblioteki pierwszy komputer OPTIMUS 486 i drukarkę Desk Jet 520.

Od roku 1995 zaczęto opracowywać książki w programie komputerowym CDS/ISIS oraz tworzyć bazę regionalną zawierającą informacje biznesowe i turystyczne.

W 2008 roku biblioteka została w pełni skomputeryzowana. Od tego momentu zapis czytelników, wypożyczanie i zamawianie ksiażek odbywa się przy pomocy systemu komputerowego LIBRA 2000.

26 maja 2012 roku nastąpiło oficjalne otwarcie budynku nowej bibliteki, która obecnie mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza 17.

Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 25 listopada 2016 roku biblioteka otrzymała imię księdza Jana Kruczka

W przeszłości myślenicką książnicą kierowali: Maria Wątorek, mgr Józef Bałuk, mgr Ewa Wargowska, mgr Teresa Nalepa.

Obecnie dyrektorem jest mgr Agnieszka Kazanecka-Bylica.

Nasz Patron ks. Jan Kruczek

Ksiądz Jan Kruczek pochodził z Tarnawy w okolicy Bochni. Urodził się w 1912 roku. W 1939 roku został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Adama Stefana Sapiehę. Po otrzymaniu tytułu magistra teologii dostał skierowanie na studia do Rzymu. Niestety wybuch wojny przerwał plany młodego księdza i cztery lata pracował jako wikariusz w Bodzanowie. W 1943 roku przybył do Myślenic. Był wikariuszem, katechetą i penitencjarzem w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W czasie wojny niósł pomoc mieszkańcom organizując i rozprowadzając żywność dla najuboższych. Był gorliwym i cierpliwym spowiednikiem, pogodnym i niezwykle skromnym kapłanem. Dla Niego potrzebujący człowiek był zawsze na pierwszym miejscu. Przez 40 lat prowadził katechezę myślenickich dzieci. Kapłan o złotym sercu i wielkiej ofiarności zmarł 8 października 1985 roku. Swój dom przy ulicy Sobieskiego 5 zapisał parafii, gdzie odtąd mieściła się biblioteka parafialna. Został pochowany w grobowcu proboszczów myślenickich na cmentarzu parafialnym.

Film przybliżający postać patrona zrealizowała telewizja internetowa Myślenice iTV Telewizja Powiatowa. Dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/hkD4b761Y2A

W dniu 22 lutego 2017 roku odbyła się uroczystość nadania Bibliotece imienia ks. Jana Kruczka.
Relacja z uroczystości na stronie Telewizji Powiatowej Myślenice iTV http://www.myslenice-itv.pl/wiadomosci-z-regionu-myslenice-itv-24-02-2017/   




Skip to content