Biblioteka bez barier

Biblioteka bez barier

Informacje ogólne
Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach znajdująca się przy ul. Adama Mickiewicza 17 jest dostępna dla wszystkich osób, w tym również dla mających ograniczone możliwości poruszania się. Już na etapie projektowania gmachu usunięto wszystkie potencjalne bariery architektoniczne. W rezultacie łatwo tu dojechać i zaparkować, bez większych kłopotów można też poruszać się po gmachu. Książki można zamawiać wprost z domu – posługując się katalogiem internetowym. Za pośrednictwem konta w katalogu, maila lub telefonu można także przedłużyć okres na jakie zostały one wypożyczone. Biblioteka jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-14.00.

Kontakt

W przypadku dodatkowych pytań lub uzyskania pomocy w zaplanowaniu wizyty w Bibliotece, zadzwoń lub napisz do nas pod wskazany numer: 12 272 06 61, wew.1, biblioteka@myslenice.pl Napisz do nas i zaplanuj swoją wizytę w Bibliotece nawet dwa dni wcześniej!
Dojazd
Biblioteka nie posiada własnych miejsc parkingowych. Bezpośrednio przed frontem gmachu, znajduje się publiczny parking, a tu znajdują się dwa wydzielone i wyraźnie oznakowane miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych. W bezpośredniej okolicy (np. za budynkiem) znajduje się ponadto kilka innych miejsc postojowych.
Wejście
Wejście do biblioteki wyposażono w podjazd: szeroki, starannie, łagodnie wyprofilowany, który pozwala na komfortowe poruszanie się na wózku. Drzwi wejściowe nie otwierają się automatyczne. Obok drzwi wejściowych został umieszczony domofon: w przypadku problemów można poprosić o pomoc wciskając przycisk nr 1.
Dostępność  architektoniczna
W gmachu funkcjonuje winda: obszerna, z szerokim wejściem, a jej drzwi zamykają się i otwierają – automatyczne. Drzwi do Wypożyczalni, Oddziału dla Dzieci i Czytelni nie są otwierane automatycznie.  Ściany dzielące pomieszczenia biblioteczne (np. wypożyczalnię i czytelnie) od korytarzy są przeszklone, pracownicy mają więc wgląd na to wszystko co dzieje się w sąsiedztwie. Przestrzeń publiczna Biblioteki objęta jest dodatkowo monitoringiem.
Ewakuacja
W przypadku zarządzonej ewakuacji należy wykonywać polecenia pracowników. Osobom, które mają trudności z poruszaniem się po schodach zostanie udzielona pomoc. Warto pamiętać, że podczas ogłoszonego alarmu pożarowego nie wolno korzystać z windy, która – tak jak we wszystkich budynkach użyteczności publicznej-  zostanie wyłączona.

Oferta

Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Wypożyczalnia (parter)

 • książki z dużą czcionką
 • książki mówione na płytach CD – Audiobooki (format MP3)

Czytelnia (I piętro)

 • książki elektroniczne dostępne poprzez Czytaka
 • winda jest wyposażona w przyciski w alfabecie Braille’a

Oferta dla osób z niepełnosprawnością słuchu i ruchu
Do Państwa dyspozycji oddajemy wszystkie książki i książki mówione będące w naszej ofercie. Książki można zamówić i wypożyczyć osobiście w Bibliotece lub zamówić za pośrednictwem katalogu na stronie http://www.biblioteka.myslenice.pl/ a następnie odebrać w Bibliotece. Nasi Czytelnicy zawsze mogą liczyć na fachową pomoc ze strony pracowników Biblioteki. Osoba niepełnosprawna może uzyskać pomoc w dotarciu do wybranego działu oraz skorzystaniu z oferowanych przez Bibliotekę zbiorów i usług prosząc o asystę bibliotekarza z Czytelni Czasopism.

Wypożyczalnia (parter)

 • Książka na telefon: każdy mieszkaniec Myślenic, który przez wzgląd na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie może przyjść do biblioteki może zamówić książkę telefonicznie. Wystarczy zadzwonić do nas pod numer 12 272 06 61, wew. 2.
  Na telefony czekamy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00.
  Zamówienia realizujemy co tydzień: w każdy wtorek, pomiędzy 11.00, a 15.00.

Czytelnia Czasopism i Komputerowa (parter)

 • prasa codzienna i czasopisma periodyczne
 • 10 stanowisk komputerowych,

Czytelnia (I piętro)

 • 6 tabletów multimedialnych iPad Air możliwość skorzystania na miejscu,

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchu

 • na I Piętro można dojechać windą,
 • szerokie wygodne drzwi wejściowe (nie otwierane automatycznie),
 • brak jakichkolwiek progów,
 • wolnostojące regały z płytami CD,
 • dostosowany pulpit informacyjny z dostępem do katalogu on-line,
 • toaleta dostępna na parterze i I piętrze.

Deklaracja dostępności

Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach

Dostępność cyfrowa

Strona internetowa biblioteka.myslenice.pl jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

(Standard W3C:HTML 5; WCAG 2.0):

 • możliwość powiększania wielkości liter w treści artykułów na stronie,
 • wyszukiwarka indeksująca treści na stronie,
 • możliwości wybrania stylu z podwyższonym kontrastem (czarne tło, żółte i zielone litery),
 • wersji tekstowej nie zawierającej żadnych grafik,
 • możliwości zmiany wielkości liter dla całego szablonu strony,
 • dostosowanie do urządzeń mobilnych

Strona nie posiada:

 • możliwości wydrukowania treści artykułów.
 • podstawowych informacji o Bibliotece w języku migowym dla osób z dysfunkcją słuchu.

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach (w skrócie Biblioteka)

 • Telefon: +48 12 272 06 61
 • E-mail: biblioteka@myslenice.pl
 • Adres korespondencyjny: ul. Adama Mickiewicza 17, 32-400 Myślenice

Data publikacji strony internetowej: 22.09.2020 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 22.09.2020 r.
Oświadczenie sporządzono dnia 1.10.2020 r.

Informacje i dane kontaktowe
Kontakt do realizacji spraw w zakresie dostępności: Agnieszka Kazanecka-Bylica
e-mail: dyrektor.biblioteka@myslenice.pl, telefon: 12 272 06 61 wew. 6.

Procedura wnioskowo-skargowa
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie. W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

Dostępność architektoniczna
Siedziba Biblioteki w Myślenicach przy ul. Adama Mickiewicza 17 spełnia minimalne wymagania zgodne z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Budynek Biblioteki ma dwie kondygnacje. Prowadzi do niego wejście główne z ul. Adama Mickiewicza. Do wnętrza głównego budynku wchodzi się przez szklane drzwi otwierane ręcznie na zewnątrz. Po lewej stronie schodów do budynku znajduje się podjazd dla osób poruszających na wózku. Obok drzwi wejściowych, po prawej stronie, został umieszczony domofon: w przypadku problemów z wejściem można poprosić o pomoc wciskając przycisk nr 1. Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do obszernego holu. Komunikację między parterem a piętrem zapewnia winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Winda jest wyposażona w  przyciski w alfabecie Braille’a. Budynek Biblioteki jest dostępny dla osób poruszających się przy pomocy wózka aktywnego. Stopnie schodów są oznaczone kontrastowo. Kontrastowo są także oznaczone tablice informacyjne oraz piktogramy informujące o drogach ewakuacyjnych.
W budynku są 2 toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: na parterze i na piętrze. Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika/asystenta osoby niewidomej.

Dostępność informacyjno-komunikacyjna

 • Dodatkowe informacje dotyczące dojścia, wnętrza budynku oraz oferty Biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są w zakładce BIBLIOTEKA pod hasłem Biblioteka bez barier na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.myslenice.pl
 • Osoba niepełnosprawna może uzyskać pomoc w dotarciu do wybranego działu oraz skorzystaniu z oferowanych przez Bibliotekę zbiorów i usług prosząc o asystę bibliotekarza z Czytelni Czasopism.
Skip to content