Nasze recenzje

Najlepsi przyjaciele

„Wielki ciałem nie jestem. Za to duchem – prawdziwy gigant. Radosny i zadziorny. Czuły i oddany. Artystyczna dusza”.

Kto mógłby się tak przedstawić?

Według Marcina Kozioła – pewien bichon, mały psyjaciel Fryderyka Chopina, który (o czym nie wszyscy wiedzą!) zainspirował kompozytora do stworzenia słynnego „walca minutowego”. I dla którego powstał też „Galop Markiza”.

A to tylko preludium… Tak naprawdę każde z sześciu opowiadań składających się na książkę „Psyjaciele”, zawiera sporą dawkę historycznych smaczków i ciekawostek. Autor wyjawia na przykład, jaką rolę w życiu Henryka Sienkiewicza odegrał pewien austriacki jamnik o imieniu Wykop. Opisuje też, jakie relacje mogły go łączyć z innym domownikiem (również przywiezionym przez pisarza z podróży) – „małpozwierzem z Madagaskaru|”. Opierając się na wspomnieniach Aleksandry Piłsudskiej opowiada z kolei o niezwykłych prezentach imieninowych Marszałka – owcy, sarnie, kogucie, lisie oraz mocno zaprzyjaźnionych baranie i gęsi. Wykorzystuje też charakterystyczną postać Boby’ego La Beauty do opisania sposobu pracy i twórczości Olgi Boznańskiej. Sięga po przygody Dolara (psa Leopolda Janikowskiego) oraz Puka (psyjaciela Stefana Żeromskiego).

Wykorzystując ogromną sympatię, jaką wielu młodych czytelników darzy psich bohaterów, Marcin Kozioł w nieszablonowy sposób przedstawia niuanse życia i twórczości wybranych postaci. Ale to nie wszystko! Pomysłowość autora w uatrakcyjnianiu historycznego przekazu sięga znacznie dalej: z książką związana jest strona internetowa psyjaciele.pl. Odwiedzając ją i wykorzystując książkowe tajne hasła, można między innymi: posłuchać „Walca małego pieska” Chopina, obejrzeć obrazy Olgi Boznańskiej, wirtualnie pospacerować po parku przy Dworku Milusin czy odwiedzić Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Oryginalne, świetnie przemyślane wykorzystanie cyfrowych możliwości, zwięsza atrakcyjność książki i poszerza horyzonty czytelników. A przede wszystkim – inspiruje do dalszego odkrywania zagadek przeszłości.

I pielęgnowania własnych psyjaźni 😉

Dostępność książki można sprawdzić tutaj: Psyjaciele / Kozioł, Marcin (1977- ). • Libra NET (mol.pl)


Skip to content