Nasze recenzje

Mroczne zagadki

„Dam ci to wszystko”. Książka na lato. Choć zapewne nie takie jak tegoroczne. Teraz żar i skwar robią przecież swoje więc tropienie zagadek może okazać się męczące. A trzeba wiedzieć, że na potencjalnego czytelnika czeka ponad 600 stron lektury. Co zaś dotyczy samej książki to… jest pięknie napisana. Koniec recenzji? Skądże!
Dolores Redondo (tak, to autorka anonsowanej książki) pięknie opowiada. W dodatku historię, jednocześnie zwykłą i niezwykłą.
Zwykła. Takie historie przecież już znamy. Tragiczna, niewyjaśniona śmierć jednego ze współmałżonków otwiera wrota do jaskini tajemnic. Małżonek ma mroczną przeszłość. Szlacheckie korzenie. I rodzinę splecioną więzami miłości, nienawiści i uzależnień. Znane, prawda ?
Niezwykła. Tym razem jednak okazuje się jeszcze, że małżeństwo jest niezwykłym związkiem. Rodzina zaś bardziej zagmatwana niż inne. A emocje ogromnie skomplikowane.
Uwaga: główny bohater Manuel jest pisarzem. I… – co być może ważniejsze – po części narratorem tej opowieści. Pomysł to niezwykły, a tu kunsztownie wykorzystany. Pewnie dlatego postacie z kart książki są wielowymiarowe i pełnokrwiste, zaś opisy miejsc malarskie. Ogród duszno pachnie gardenią. Zasycha nam w gardle, gdy czytamy o beczkach wina w winnicy Ribera sacra…
Równolegle do poszukiwań mordercy Manuel poszukuje też prawdziwej twarzy swojej drugiej połowy. No i to okazuje się równie trudne. Tym razem, bardziej niż fakty, liczy się zaufanie i miłość .Czyż nie jest tak, że nie znamy do końca człowieka, z którym dzielimy życie? I jak to potrafi nas zaskoczyć!
Kilka słów o autorce. Baskijka z krwi, kości. Z baskijską też duszą. W rodzinnej Hiszpanii znana i ceniona. Uhonorowana prestiżową nagrodą literacką „Premio Planeta”. Wydana przezeń trylogia „Dolina Baztan” trafiła też na ekrany kin.
A książka „Dam ci to wszystko” czeka na bibliotecznej półce. W myślenickiej książnicy
Tomasz Dziki
***
Dolores Redondo: Dam ci wszystko. Wydawnictwo Kobiece Białystok 2018. ISBN 978 – 83 – 65601 – 17 -9
Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.