Promocja książki

Promocja książki

Autor, książka i…

Myślenickie kapliczki
Tego się nie spodziewaliśmy. Przypuszczaliśmy, że do Biblioteki przyjdzie kilkanaście osób, a spotkanie będzie kameralne i nastrojowe. Tymczasem już na kwadrans przed rozpoczęciem spotkania (środowe popołudnie, 6 kwietnia 2016 r.) biblioteka „pękała w szwach”. Winnym zamieszania był Stanisław Szczepan Cichoń i jego książka” „Dwanaście miesięcy. W objęciach figur i kapliczek przydrożnych”.
Autor
Stanisław Szczepan Cichoń w lokalnej myślenickiej społeczności to postać znana: społecznik i historyk-pasjonat. Absolwent krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej.
Od wielu lat jest miłośnikiem i kronikarzem przydrożnych kapliczek: perełek małej architektury sakralnej. – Pewien czas temu zaproponowałem byłemu naczelnemu Gazety Myślenickiej, że w jednym artykule opiszę 10 najciekawszych kapliczek. Na to nie przystał. Zaproponował abym każdej z nich poświęcił osobny tekst. I tak to się zaczęło – wspomniał autor. A.. skończyło się na cyklu publikacji. Ich merytoryczną puentą stanowi wydawnictwo zaprezentowane w bibliotece.
Książka…
… nie jest inwentarzem kapliczek. Wprawdzie zostały zewidencjonowane i sfotografowane, ale ich książkowy opis wykracza poza formułę katalogowej metryczki obiektu. Pokazywane są są w szerokim – historycznym, kulturoznawczym i teologicznym kontekście. Całość uzupełnia kolorowa mapka stanowiąca integralną część książki. Zaznaczono na niej wszystkie z kapliczek opisanych przez Cichonia.
Z książki zadowolony jest wydawca (jest nim krakowska Księgarnia Akademicka), zyskała też opnie od recenzenta naukowego. Dr hab. Monika Banaś podkreślała podczas spotkania w myślenickiej książnicy, że jest wartościowa lektura „dla wszystkich, którzy pragną odkrywać piękno polskiej kultury w ogromnym jej bogactwie”.
****
Książkę można kupić w Bibliotece. Kosztuje 38 zł.
(T.D.)

Zapraszamy na wystawę ilustracji do książki
28 III 2016, godz. 21.45 Zobacz materiał filmowy o autorze:
                               Kronika Krakowska 28 III 2016, godz. 18.30, 00:16:03

                               oraz najnowszy Kuryer Myślenicki
                                    28 III 2016, 00:07:10Opublikowano przez w dniu 6 kwietnia 2016 w Bez kategorii


Skip to content