80 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach

80 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach

HISTORIA BIBLIOTEKI

W1945 r. z 300 książek ofiarowanych przez miejscową społeczność stworzono pierwszy księgozbiór Biblioteki Powiatowej w Myślenicach. Do jej dyspozycji oddano pomieszczenia w “Sokole”, później w budynku Sądu.
Uchwałą Wydziału Powiatowego z dnia 1 czerwca 1945 roku powołano oficjalnie do życia bibliotekę powiatową.
W 1948 roku Biblioteka przenosi się do  lokalu przy ulicy Klakurki 2. W 1963 roku nowy lokal w Domu Kultury otrzymuje wypożyczalnia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W 1966 roku powstaje pierwsza filia na terenie miasta Myślenice, w dzielnicy Zarabie.
W 1973 roku uruchomiono czytelnię na ulicy Klakurki 2.
W 1974 roku powstaje kolejna filia na terenie miasta – Oddział dla Dzieci na Osiedlu 1000 lecia.
W 1975 roku zmodyfikowano sieć biblioteczną. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zasięgiem objęła miasto i gminę Myślenice. Powierzono jej funkcję międzygminnego ośrodka instrukcyjno – metodycznego i szkoleniowego.
W 1977 roku w zabytkowej kamienicy (Rynek 27), uruchomiono drugą książnicę: Bibliotekę Miejską podlegającą Bibliotece Powiatowej.
Z czasem BP przekształcono w Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Zaczęto organizować jej filie: w Gdowie, Jordanowie, Sieprawiu, Dobczycach, Pcimiu, Raciechowicach, Sułkowicach, Wiśniowej, Bystrej, Harbutowicach, Skawie i Łętowni oraz liczne punkty biblioteczne.
W 1991 roku MBP stała się biblioteką samorządową, od 1999 roku ponownie pełni funkcję biblioteki powiatowej.
W 1994 roku zakupiono do biblioteki pierwszy komputer OPTIMUS 486 i drukarkę Desk Jet 520.
Od roku 1995 zaczęto opracowywać książki w programie komputerowym CDS/ISIS oraz tworzyć bazę regionalną zawierającą informacje biznesowe i turystyczne.
W 2008 roku biblioteka została w pełni skomputeryzowana. Od tego momentu zapis czytelników, wypożyczanie i zamawianie książek odbywa się przy pomocy systemu komputerowego LIBRA 2000.
26 maja 2012 roku nastąpiło oficjalne otwarcie budynku nowej biblioteki, która obecnie mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza 17.
Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 25 listopada 2016 roku biblioteka otrzymała imię ks. Jana Kruczka.

W przeszłości myślenicką książnicą kierowali: Maria Wątorek, mgr Józef Bałuk, mgr Ewa Wargowska, mgr Teresa Nalepa, obecnie obowiązki dyrektora pełni – mgr Agnieszka Kazanecka-Bylica.

W galerii przedstawione są dawne siedziby biblioteki.

Opublikowano przez w dniu 15 stycznia 2025 w Aktualności, Banner


Skip to content