Recenzje czytelników

Złodziejka książek

#MBPMyśleniceWyzwanie

„Złodziejka książek” została napisana przez australijskiego autora Markusa Zusaka. Została wydana w 2005 roku, natomiast w roku 2013 powstał na jej podstawie film wytwórni Twentieth Century Fox o tym samym tytule. Okładka polskiego wydania książki z roku 2008 zilustrowana jest zdjęciami z filmu.

Akcja książki rozgrywa się na terenie niemieckiego miasteczka Molching w czasie II wojny światowej z retrospekcjami sięgającymi przeszłości i innych miejsc oraz ujawnieniem części przyszłości tytułowej bohaterki. Opowieść toczy się więc wewnątrz społeczeństwa, które stało się kolebką nazizmu i antysemityzmu. Spotykamy tu postacie ludzi, którzy ulegli potwornej narracji i o tych, którzy zachowali szacunek do drugiego człowieka bez względu na propagandę i nieludzkie okoliczności życia.

Narracja powieści jest interesująca, prowadzona w formie pamiętnika, przerywanego wtrąceniami w formie krótkich wiadomości, jakby sms. Narratorem jest śmierć i z jego punktu widzenia poznajemy bohaterów i wydarzenia. Śmierć spotyka i poznaje ludzi dopiero w momencie, gdy przybywa zabrać ich dusze, z wyjątkiem Niemki Liesel, której autobiografię ma możliwość przeczytać i opowiedzieć nam, uzupełniając ją o intymne momenty śmierci osób, które przewijają się przez życie Liesel. Fabuła posiada jednocześnie lekkość, dzięki temu, że głównymi bohaterami są ludzie młodzi, rozwijający się z dnia na dzień. Odkrywają swój potencjał, wykuwają swoje charaktery, przyjaźnie, miłości. Cokolwiek robią, robią to ze wszystkich swoich sił!

Osobiście najbardziej podobało mi budowanie relacji przez głównych bohaterów, którzy potrafią prawdziwie kochać, dawać drugiemu człowiekowi właśnie to, czego on potrzebuje, nie zaniedbując jednoczenie siebie. Te relacje są tak piękne, że kiedy zostają przerwane przez śmieć z powodu wojny, to może to prawdziwie zaboleć czytelnika. Tak, że chce się zawołać „Nigdy więcej nazizmu!” „Nigdy więcej traktowania określonych ludzi gorzej!”.

Jolanta Długosz


Skip to content