Recenzje czytelników

Sztuka sięgania gwiazd

I miejsce w konkursie Najlepsze 2020 w kategorii recenzja młodzieżowa

Każdy z nas ma marzenia. Jednak nie każdy ma odwagę je spełniać lub chociaż próbować je osiągnąć. Strach często utrudnia nam to zadanie i wrzuca nasze pragnienia do niedostępnej dla nas, zamkniętej na kłódkę skrzyni. Co zrobić aby odnaleźć klucz do tej skrzyni? Z takim właśnie wyzwaniem mierzy się Sole, czyli główna bohaterka książki Chiary Parenti pod tytułem “Sztuka sięgania gwiazd”. 

Sole to młoda kobieta, której życiem rządzi monotonia i niezmienność. Jej codzienność toczy się tylko między domem a pracą w sklepie. Sole jest cichą i nieśmiałą dziewczyną, boi się wszystkiego co obce lub nieznane. Jej życie wypełnia wiele lęków, na przykład strach przed wystąpieniami publicznymi, przed wyrażaniem własnych myśli, wyznaniem miłości, przed wyjechaniem poza granice swojego miasta i państwa. Stella najlepsza przyjaciółka Sole jest jej zupełną odwrotnością, zawsze uśmiechnięta, pełna energii, spełniająca marzenia i zawsze gotowa stawić czoła przeciwnością losu. Stella od zawsze chciała namówić przyjaciółkę aby żyła chwilą oraz cieszyła się każdym dniem. Dlatego gdy Stella ginie w tragicznych okolicznościach Sole postanawia dla niej zmierzyć się ze swoimi lękami rozpoczynając od skoku ze spadochronem. I każdego dnia zamierza się mierzyć z tym co ją przeraża, bo jak napisała jej przyjaciółka strach przezwycięża się robiąc właśnie to, czego się boisz. Podczas tej przygody obserwujemy jej wewnętrzną przemianę, która ją samą zaskakuje, ponieważ odkrywa część siebie, której nigdy wcześniej nie znała.

“Sztuka sięgania gwiazd” to książka niezwykle wciągająca i inspirująca. Pokazuje, że nie warto się poddawać, ale zawsze dążyć do swoich marzeń i sięgać gwiazd. Myślę, że wiele osób tak jak i ja mogłoby się uosobić z główną bohaterką, która żyje w swojej bezpiecznej bańce i boi się z niej wyjść. Książka ta udowadnia, że chcieć to naprawdę znaczy móc. Nie jest to jednak tylko historia o dziewczynie, która mierzy się ze swoimi lękami i wykreśla je z listy, ponieważ znajdziemy w niej wiele innych ciekawych wątków, które sprawiają, że książka jest ciekawa i czyta się ją bardzo szybko. Poznajemy w niej też historię matki Sole, brata Stelli i jej chłopaka, dziewczyny, która nie może dogadać się ze swoją mamą, młodego muzyka, który boi się reakcji swoich przyjaciół i nie przyznaje się do tworzenia muzyki oraz innych ciekawych bohaterów. Występuje również wątek miłosny, który trzyma nas w niepewności do ostatnich stron, a jego zakończenia nie łatwo się domyślić. Książka ta pokazuje, że każdy się czegoś boi, a wsparcie bliskich i rodziny jest naprawdę bardzo potrzebne. 

Książka jest napisana bardzo przyjemnie i płynnie, nie ma momentu gdzie czytelnik by się nudził. Jest niezwykle ciepła, mocno wzruszająca i motywująca. Znajdziemy w niej wiele mądrych myśli oraz inspirujących cytatów. Polecam ją wszystkim,  a szczególnie osobom, które pragną otworzyć się na świat i zacząć żyć każdym dniem.


Skip to content