Recenzje czytelników

Pojedynek w Araluenie

,,Pojedynek w Araluenie” to czternasta księga bestsellerowej serii ,,Zwiadowcy”, autorstwa Johna Flanagana. Jest on australijskim pisarzem, wcześniej pracował w agencji reklamowej. Czternastą część Zwiadowców napisał w 2018 roku, jako kontynuację poprzedniej księgi, Klanu Czerwonego Lisa.

Akcja dzieje się w Araluenie, konkretnie w stolicy. Po zdobyciu zamku, buntownikom zwanym Klanem Czerwonego Lisa do osiągnięcia władzy pozostaje tylko jedno; usunięcie ze swej drogi regentki Cassandry i króla Duncana. Skryci wraz z niewielkim oddziałem w południowej wieży zamku, nie mają szans na pokonanie wroga. Żołnierze pod wodzą sir Horace’a i Dowódcy Korpusu Zwiadowców Gilana stanowili jedyne wsparcie, na jakie młoda królowa mogła liczyć. Ale przywódca Czerwonych Lisów skutecznie uniemożliwił wojsku opuszczenie fortu na wzgórzu, w dodatku rozpoczął na nich oblężenie. Jednak sytuacja nie jest tak tragiczna, jak może się wydawać. Madelyn Altman, uczennica Willa i następczyni tronu, wyrusza na poszukiwanie wsparcia. Młoda zwiadowczyni odnajduje obozujących nieopodal zamku Skandian, a z nimi sytuacja przedstawia się znacznie lepiej.

,,Pojedynek w Araluenie” został napisany w typowy dla Flanagana sposób, do którego wszyscy jego czytelnicy zdążyli się bardzo przywiązać. Opisane w tej książce przygody Maddie są niemal tak dobre jak te, które przeżywał Will w poprzednich tomach. W czternastej części Zwiadowców nie brakuje zarówno śmiesznych sytuacji i wypowiedzi, jak i pełnych napięcia, zadziwiających zdarzeń.  Uważam jednak, że ,, Pojedynek w Araluenie” pozostawia pewien niedosyt. Niedosyt niektórych postaci, takich jak Arald lub Halt, którzy praktycznie nie występują w tej części. Mimo to uważam, że można tę książkę nazwać bardzo dobrą, dlatego zachęcam do jej przeczytania.  

Kamila Piwowarska


Skip to content