Momo i złodzieje czasu

Momo i złodzieje czasu

Niedawno natrafiłem na książkę pt. „Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas” autorstwa Michaela Enda. Jest to autor wielu bardzo popularnych dzieł, jak „Niekończąca się historia” lub „Noc życzeń”. Sam tytuł mówi nam o czym będzie mowa w lekturze. Jest to powieść zaliczana do klasyki literatury dziecięcej, aczkolwiek wielu nieco starszych i nawet całkiem dorosłych znajdzie w tej książce przekaz dla siebie.

Nikt nie ma pojęcia, skąd przybyła, ani jak przybyła Momo – mała dziewczynka, która nie posiadała nic, oprócz za dużej marynarki i za dużych butów. Mimo, że dziecko jest ciche oraz zamknięte w sobie, to posiada pewien niesamowity dar. Umiejętność słuchania, jak nikt inny. W ruinach starego amfiteatru, gdzie znalazła swój dom, dziewczynka bawi się z innymi dziećmi i ma wielu dobrych przyjaciół.

Jednak wreszcie nadchodzi czas próby. Pojawiają się Szarzy Panowie, którzy pragną ukraść czas wszystkim ludziom. Wszyscy przyjaciele Momo zostaną poddani egzaminowi swojej lojalności wobec jej oraz innych ważnych wartości. Każdy z nich przejdzie trudny okres w swoim życiu. Do tych wydarzeń idealnie pasuje mi cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.

Momo chce uratować świat przed Szarymi Panami, lecz nie jest to łatwe. Na szczęście ma swoich drogich przyjaciół – Gigiego Przewodnika oraz Beppa Zamiatacza Ulic. Oni też, poddani próbie, dostrzegą te najważniejsze wartości w swoich życiach. W swojej przygodzie Momo natknie się także na Mistrza Horę, który strzeże czasu wszystkich ludzi i jego żółwicę Kasjopeję. Obydwoje pomogą dziewczynce uratować świat i jej przyjaciół. Młodej bohaterce będzie dane zobaczyć coś niezwykłego, czyli miejsce, z którego pochodzi czas.

Według mnie książka ta jest jedną z najlepszych i najpiękniejszych, które w moim życiu przeczytałem. Historia ta potrafi trafić do serca każdego człowieka i wzruszyć go do łez. Dzięki niej poznałem najważniejsze wartości, którymi powinniśmy kierować się na co dzień oraz zrozumiałem, jak ważny jest czas poświęcany dla naszych bliskich.

Xawery Dyląg, wolontariusz biblioteczny

https://m6021.lib.mol.pl/description/323359/momo_czyli_osobliwa_historia_o_323359

Opublikowano przez w dniu 30 listopada 2022 w


Skip to content