Recenzje czytelników

Historia bez cenzury 3

„Historia bez cenzury 3” autorstwa Wojciecha Drewniaka to książka o walce Polaków w czasie II wojny światowej. Już pierwsza kartka ze zdaniem: „Sam pociągnę wóz pustaków, choćby był bez kół”, zapowiada ciekawą lekturę. Potwierdza to też słowo wstępu jak dobra
przekąska.

A co na danie główne? W trzynastu rozdziałach zaserwowano opis bitew (nad Bzurą, o Westerplatte, o Anglię oraz o Monte Cassino), akcji w powietrzu, na lądzie i na morzu, szczegółową historię Enigmy, nieudane Powstanie Warszawskie, trudną operację Market Garden, a także codzienne życie w czasie okupacji. Każdy z rozdziałów zaczyna się krótkim tytułem (m.in. „Niemożliwe? Dajcie to Polakom! – bitwa o Monte Cassino”) oraz czarnobiałą grafiką, przedstawiającą Wojciecha Drewniak. Oba elementy są świetnie dobrane do treści poszczególnych części książki. Wszystkie z trzynastu historii opisane są ze szczegółami, których nie sposób znaleźć w podręczniku szkolnym. Użyto w nich też „kontrowersyjnych skrótów myślowych”.


Na deser dzieło uzupełniają Indeks tematyczny i indeks nazwisk.
Styl, w którym napisano książkę, jest wyjątkowy. Drewniak ma talent do opowiadania lekko, przystępnie i z humorem, bez nudnych i rozwlekłych opisów. O tym jak świetnie to robi, świadczy ilość subskrypcji jego kanału na popularnej stronie internetowej.

„Historia bez cenzury 3 – Poland first to fight… czyli II wojna światowa” to książka, która w przystępny, ale nie zawsze cenzuralny sposób, ukazuje historię II wojny światowej. Dzięki takim pozycjom historia przestaje być nudna. Gorąco polecam.

Joanna Mistarz

https://m6021.lib.mol.pl/description/4092206/historia_bez_cenzury_4092206


Skip to content