Nasze recenzje

Znudzony jednorożec?

Zaczęło się tak:

  • Dzień dobry, czy są książki o jednorożcach?

W związku z zapotrzebowaniem, rozpoczęły się poszukiwania. Cel: wzbogacić biblioteczną ofertę o jednorożcowe publikacje. Marzenie: żeby były to publikacje z sensem, treścią, walorami merytorycznymi i graficznymi.

Udało się! Wysoko postawionej poprzeczce sprostał Gucio – unikatowy jednorożec, który w każdym tomiku swoich przygód poznaje barwy emocji. Bywa, że jest mu smutno (wtedy robi się niebieski niczym łza), bywa, że aż czerwienieje ze złości. Zdarza mu się obrażać, szaleć, zazdrościć, nudzić się czy bać. Każde z uczuć wywołują inne zdarzenia, ale na wszystkie – na szczęście – udaje się znaleźć sposób. Dzięki temu pomimo przeżywania całej tęczy emocji, Gucio nikogo nie rani. Nie krzywdzi też siebie samego, bo na bieżąco uświadamia sobie swoje odczucia, a ewentualne trudności rozwiązuje za pomocą wizualizacji i ćwiczeń oddechowych.

Czy one zawsze działają?

Gwarancji stu procentowej skuteczności nie otrzymamy nigdy. Jednak niezaprzeczalnie „sposoby Gucia” warto dodać do arsenału, do którego sięgamy w trudnych chwilach. Skierowana do dzieci prosta i konkretna instrukcja, wykształca w nich nawyki przydatne także w starszym wieku. Nazwanie swojej emocji, zaakceptowanie jej, wygospodarowanie czasu i przestrzeni, by się z nią zmierzyć, wizualizacja (np. smutek jako deszczowa chmura, złość jako burza, silnik z pomysłami jako przeganiacz nudy) oraz głębokie, spokojne oddychanie – wszystko to przynosi ulgę.

Dlatego warto zaprzyjaźnić dziecko z tęczowym Guciem, który pomoże mu (i nam samym) w świadomym przeżywaniu emocji.

Nic dziwnego, że odkąd Gucio zawitał do naszej biblioteki, właściwie bywa w niej tylko przelotnie – tak wielu ma sympatyków.

Dostępność książek z serii „Uczucia Gucia” w bibliotece można sprawdzić tutaj:

https://m6021.lib.mol.pl/search/any?q=Gucio


Skip to content