Nasze recenzje

Dziewczynka, która ziała ogniem

„Wyobraźnia może nas ustrzec przed przygnębieniem czy uczuciem bezsilności, a nawet przed nami samymi, jeśli to potrzebne”

Giulia Binando Melis

Zaczęło się od kłucia, szpil w plecach. To one przebiły codzienność Martiny, przeniosły ją z domu i szkoły do szpitala. Na wiele miesięcy.

Rozstanie z siostrą i dziadkami, bolesne badanie i leczenie, zamknięcie w mocno ograniczonej przestrzeni, nowi ludzie i zasady – wszystko to zmuszało dziewczynkę do adaptacji, ciągłego przystosowywania się. Na szczęście posiadła potężny oręż. Zbroja uważności – dziecięca umiejętność przebywania w chwili obecnej – chroniła ją przed rozpaczą za tym, co utracone i paraliżującym lękiem o przyszłość.Równocześnie jednak miecz wyobraźni przecinał strach, czasami nawet ból i na kawałki siekał nudę. To on pomógł jej odkryć w sobie zdolność zionięcia ogniem złości, wyczerpania, niekiedy bezradności.

Walka Martiny trwała wiele miesięcy. Na tyle długo, że początkowo obcy ludzie stali się jej przyjaciółmi – jak Pan od Tuńczyka (szpitalny kapelan), doktor Milani (psycholog), Pablo (sanitariusz), a nade wszystko Lorenzo. Więź Martiny i Lorenza porusza swoją mocą, naturalnością, szczerością. Ich fizyczne cierpienie, realna walka na śmierć i życie w połączeniu z dziecięcymi figlami, zdolnością błyskawicznego przeskakiwania z rzeczywistości na wyżyny krainy fantazji tworzą nierozerwalne sploty. Nierozerwalne nawet w obliczu najsmutniejszego scenariusza.

Siłą literackiego debiutu Giulii Binando Melis, opartego na wątkach autobiograficznych, jest z pewnością sposób prowadzenia narracji – pierwszoosobowej i bardzo dziecięcej (ale nie dziecinnej!). Zmieniające się emocje Martiny oddają przede wszystkim jej zachowania (jak zemsta na mamie, próba ucieczki ze szpitala, udawanie złego samopoczucia) i fantazje, a nie górnolotne czy wydumane rozważania. Czytelnik otrzymuje przestrzeń dla własnej interpretacji, refleksji, uczuć. A te ostatnie miejscami buzują – bo przecież niesforny świat dziecka i realia śmiertelnej choroby nigdy nie powinny stanowić elementów jednej układanki!

Karolina Mucha

Giulia Binando Melis, Dziewczynka, która ziała ogniem, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2023

Dostępność książki można sprawdzić w naszym katalogu:

Dziewczynka, która ziała ogniem / Binando Melis, Gulia. • Libra NET (mol.pl)


Skip to content