Nasze recenzje

Smacznego!

Wyborna. Wyśmienita. Znakomicie podana. Starannie przyrządzona. Mowa o potrawie? Nie! Anonsuję książkę. Ta – owszem – opowiada o potrawach. Instruuje jak je przyrządzać. Krok po kroku i czarno na białym. Z precyzyjnymi podpowiedziami, co i w jakiej kolejności, ile tego składnika, a ile tamtego. Hm, po raz pierwszy w życiu piszę o książce kucharskiej.

Stukam zaś w klawisze z przyjemnością, z podobnymi emocjami zerkam na książkę. Jest w niej wiele niezwykłości. Choćby format, tak ogromny, jak ten, dziś bywa rzadkością. Ale wielkość kart to w konsekwencji, świetna reprodukcja równie świetnych, zdjęć (nie tylko potraw) oraz perfekcyjnie zaplanowane i sformatowane opisy dań. Rzecz intryguje treścią i formą. Rzadkość.

Powinienem jednak zacząć od zupełnie innej historii, od pomysłu, gdyż ten jest niebanalny. Oto „14 sławnych kobiet i 99 potraw”. Autorki wybrały 14 osób z różnych epok, z niejednakowych obszarów geograficznych. Nie będą to jednak ich autorskie przepisy, a informacje o daniach, które – potencjalnie – mogłyby przyrządzić lub też w nimi się delektować. Na kartach obecne są, a wyliczam, na „chybił trafił” Maria Antonina, Coco Chanel, Frida Kahlo, Sophia Leon.

Co ciekawe, proponowane tu dania, nie są wyszukane. Zaryzykuję tezę, że są w zasięgu ręki każdego. Każdego, kto ma dostęp do kilku naczyń, kuchenki, wagi kuchennej i paru innych prostych „narzędzi”. Składniki z łatwością można kupić, niemal w każdym większym sklepie. Wiem, wiem, potrzebne są jeszcze zapał i chęć, no i odrobina wolnego czasu.

Mając to wszystko należy niezwłocznie zabrać się do pracy. Bardzo proszę, oto przed nami Pieczona Alaska, Ciasto przez duże C, Odwrócony pudding. Ale i ziemniaki przysmażane, placki ziemniaczane z boczkiem (jakby inaczej), chleb z garnka. No i ptysie z bitą śmietaną. Na deser. Koniecznie.

Z kronikarskiego, bibliotecznego obowiązku dopowiadam, że książkę wydało wydawnictwo „Dwie Siostry” co samo w sobie jest gwarancją dobrej, estetycznej lektury.

Co do mnie, to zaraz pobiegnę do kuchni. Będzie pysznie. Naprawdę. Kromka chleba, plaster wędliny, kubek herbaty. Czas wykonania około minuty. Nie mniej, nie więcej.


Gjengedal Marianne Pfeffer , Peres Klaudia Iga: Nienasycone. Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019


Skip to content