Nasze recenzje

Słowa pełne złości i gniewu

Wzajemne oskarżenia. Kłótnie. Spory – w telewizji, w domach, w kolejkach. Hejt w internecie.
 
Czy to niezbędne elementy wyborów?
 
Być może – tak. Pragnienie władzy, adrenalina płynąca z rywalizacji, pieniądze inwestowane w kampanię stanowią motywację do podejmowania nie zawsze czystej gry. Więc pewnie trzeba raczej zadać inne pytanie.
 
Po co to wszystko?
 
Sens i zasady przeprowadzania wyborów w świetny sposób wyjaśnia książka Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?
 
Już na samym początku autorzy krótko i obrazowo pokazują, do czego prowadzić mogą rządy monarchy absolutnego: Lew odwrócił bieg rzeki po to, żeby przed swoją kryjówką zbudować basen. Oczywiście basen przeznaczony był tylko dla wybranych, za to konsekwencje jego budowy ponieśli wszyscy: zwierzętom zaczęło brakować wody do picia. Oburzone, zorganizowały manifestację i postanowiły, że odtąd same chcą wybierać swojego władcę.
 
Gdy tylko ustalono zasady przeprowadzania wyborów, wystartowała kampania.
 
Lew, kobra, małpa i leniwiec sformułowali własne wizje rządów, rozpoczęli organizację wieców, rozwieszali plakaty, rozdawali ulotki, występowali w telewizji, robili sobie selfie z innymi zwierzakami. Niektórzy posuwali się do oczerniania innych lub przekupywania wyborców (stąd dyskwalifikacja jednego z kandydatów). Inni woleli przede wszystkim rozmawiać i… SŁUCHAĆ!
 
Ostateczna decyzja o tym, kto będzie rządził lasem przez najbliższy rok, należała do wszystkich mieszkańców. Nie każdemu z nich wynik wyborów się spodobał, ale wszyscy musieli go uszanować!
 
Głosuj na prezydenta! to książka stanowiąca efekt współpracy wielu osób, której powstanie poprzedziło pięć spotkań i warsztatów w szkołach i bibliotekach (tak naprawdę to właśnie uczestniczące w nich dzieci dokonały wyboru prezydenta). Nakład pracy i zaangażowanie autorów sprawiły, że udało im się stworzyć publikację, która może uczynić sporo dobrego. Po pierwsze – zgodnie z opisem – stanowi zaproszenie do refleksji i konstruktywnego dialogu pomiędzy dziećmi i dorosłymi. Po drugie, jest świetną pomocą w kształtowaniu świadomych, myślących, wiele rozumiejących wyborców i… kandydatów.
 
Karolina Mucha
 
Andre Rodrigues, Larissa Ribeiro, Paula Desgualdo, Pedro Markun, Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?, Dwukropek, Warszawa 2020, s. 48
 


Skip to content