REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Blisko a pięknie” § 1. Postanowienia ogólne Organizatorem Konkursu Fotograficznego „Blisko a pięknie” (zwanego dalej Konkursem) jest...
Zobacz więcejMiejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie Natalii Szyszkowskiej 12.07.2022 (wtorek), godz. 17.30, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Mickiewicza 17 Natalia...
Zobacz więcejZnakomitym ukoronowaniem całorocznej działalności Dyskusyjnego Klubu Książki jest spotkanie autorskie. Podczas rozmowy z pisarzem czytelnicy odkrywają sekrety „narodzin” książkowych bohaterów,...
Zobacz więcejDrodzy Czytelnicy, do 30 czerwca 2022 roku nie pobieramy opłat za przetrzymanie książek.
Zobacz więcejRok 2022 Sejm ustanowił Rokiem Romantyzmu Polskiego. W uchwale wskazano, że w roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i...
Zobacz więcejSerdecznie zapraszamy naszych Czytelników do całorocznej zabawy! Każdego 5 dnia miesiąca pojawi się nowe kryterium po jaką książkę należy sięgnąć....
Zobacz więcej
Czy bywasz zmęczony “nerwowym rytmem życia”? Przytłoczony lawinami złych wiadomości? Nieraz wracasz do domu z głową ciężką od natłoku obowiązków?
Czasami tak trudno podnieść wzrok – zwłaszcza, gdy wokół ciemno i pochmurno.
Ale warto!
Zwłaszcza, jeśli mieszka się w Myślenicach 😉
Zaaferowani codziennością nie zawsze dostrzegamy piękno miejsca, w którym żyjemy. Zwłaszcza, jeśli znamy je od urodzenia. Przecież od lat mijamy te same budynki, wędrujemy wciąż tymi samymi chodnikami, spoglądamy na okoliczne góry.
Jednym z kluczy otwierających drzwi do zachwytu nad rodzimym krajobrazem jest książka “Pozdrowienia z Myślenic. Myślenice na międzywojennych pocztówkach”. Publikacja niezwykła już choćby dlatego, że uchylając drzwi do przeszłości, może zmienić nasz odbiór teraźniejszości.
Zamieszczone w książce perły – przedwojenne pocztówki – ukazują dawnych mieszkańców miasta, letników, ludność okolicznych wsi. Przedstawiają charakterystyczny i wielofunkcyjny rynek, ulice (jakże odmienne od obecnych!), wykorzystywane do dziś zabytkowe budynki i drewniane chaty, których już nie ma. Pojawiają się także krajobrazy: jeszcze trochę dzika i swobodna Raba, Zarabie, Uklejna.
Ale te “wizualne” skarby (które można oglądać godzinami) to jeszcze nie wszystko! Poszczególne rozdziały otwierają teksty Marka Stoszka, krótko, ale merytorycznie i interesująco przedstawiające historię miejsc czy budynków. Do tego pocztówkom towarzyszą fragmenty dokumentów, przewodników turystycznych, wspomnień oraz wiersze. I nie są to bynajmniej suche teksty, lecz komentarze uważnych, bystrych, elokwentnych obserwatorów. Dlatego słowa uznania należą się redaktorom publikacji, którym udało się dotrzeć do tak różnorodnych materiałów i zaprezentować je w uporządkowanej, a równocześnie bardzo atrakcyjnej formie.
Co ważne, “Pozdrowienia z Myślenic” rozbudzają apetyt na więcej. Zachęcają, by sięgnąć do cytowanych tekstów, by poszukiwać informacji o wspomnianych tu postaciach (których nazwiska – chociażby za sprawą nazw ulic – brzmią znajomo).
Po odłożeniu książki warto też podnieść wzrok i rozejrzeć się wokół, dostrzec, w jak urokliwym miejscu mamy szczęście mieszkać. Zwłaszcza, że “krajobraz ziemi myślenickiej daje to, czego przeciętnemu, nerwowym rytmem życia zmęczonemu człowiekowi najwięcej dzisiaj potrzeba: spokojny wypoczynek, zdrową kąpiel rzeczną i słoneczną, żywiczne górskie powietrze, urok lasu i w ten sposób dodaje nowych sił do pracy” (F. Gędłek, T. Prus Wiśniowski, Położenie geograficzne, w: F. Gędłek, E. Kubala, T. Prus Wiśniowski, Ziemia Myślenicka. Popularny przewodnik krajoznawczo-turystyczny, Myślenice 1948, s. 17).
A choć życie w międzywojennej Polsce nie było sielanką, trudno nie pomyśleć z sentymentem o czasach, gdy swoich usług nie reklamowano wyłącznie hasłami NAJszybsze, NAJlepsze… Zamiast tego, Jan Hołuj i Synowie zapewniali, że “wykonują pracę i zlecenia w swoim zakresie pilnie, punktualnie, starannie i solidnie” (Pozdrowienia z Myślenic, s. 16). I my tak działajmy!
Dostępność książki w bibliotece można sprawdzić tutaj: Pozdrowienia z Myślenic / Malinowski, Łukasz. Redakcja. • Libra NET (mol.pl)