Pieśni Zaginionego Kontynentu

Pieśni Zaginionego Kontynentu

Pieśń o dawnych bohaterach – to koniec czy początek historii? Z jednej strony opowieść o przeszłości stanowi niejako zwieńczenie, podsumowanie tego, co już się zdarzyło. Ale z drugiej – czy usłyszana pieśń nie wywołuje uczuć i myśli, które wpływają na nasz światopogląd i przyszłe wybory? Więc może moment, gdy ją poznajemy, to zaledwie środek jej “życia”?

Właśnie dlatego dobrze zasłuchać się w “Pieśni Zaginionego Kontynentu”. Przemysław Hytroś, dotychczas niezbyt znany wśród młodych czytelników, od razu zabiera ich w podróż na głęboką wodą. Zaprasza na rozległą pustynię (bo nawet tam może wyrosnąć drzewo!), towarzyszy w przeprawie przez Szepczące Łąki, zachęca do przyjrzenia się ćwiczeniom dzielnej Brevy – marzącej o dołączeniu do grona stroicieli wiatru. Opowiada o przemierzaniu najtrudniejszego z możliwych labiryntów (labiryntu własnej przeszłości) i wspaniałym, pomocnym smoku, którego mogło nie być – bo jego jajo wydawało się niedoskonałe.

Dwanaście pieśni to dwanaście niezwykłych opowieści, w których baśniowy świat znakomicie splata się ze współczesnymi wyzwaniami.

Dwanaście szlaków, na które warto wyruszyć.

To książka – perła. Z pewnością jej wartość dostrzegł wydawca, dokładając starań, by “Pieśni Zaginionego Kontynentu” pod każdym względem prezentowały się znakomicie. Piękna okładka, zapadające w pamięć ilustracje, dobrej jakości, gruby papier czy przyjazna nawet dla początkujących czytelników czcionka jeszcze bardziej uprzyjemniają lekturę. Lekturę, którą żal kończyć…

Na szczęście podróż po Zaginionym Kontynencie Przemysława Hytrosia to dopiero początek. Początek odkrywania pieśni – bo z pewnością warto wracać do nich wielokrotnie. Ale też początek własnej wyprawy – jak stwierdza narrator: każdy z nas musi sam znaleźć drogę do tej zaginionej krainy. 

Czy warto jej szukać? To zależy, czy chcemy zasłuchać się w nasze własne opowieści, przypomnieć sobie, dokąd zmierzamy i świadomie decydować, którymi ścieżkami pragniemy podążać.

Karolina Mucha

Dostępność książki można sprawdzić tutaj:
Pieśni zaginionego kontynentu / Hytroś, Przemysław (1983- ). • Libra NET (mol.pl)

Opublikowano przez w dniu 16 sierpnia 2021 w


Skip to content