Nasze recenzje

Niewidzialna strona miasta

Każde miasto ma swe tajemnice: podziemia, nawiedzone domy, zapomniane podwórka. W przypadku Londynu jest to bardziej jeszcze skomplikowane. Od lat i sukcesywnie, buduje się tu bowiem, podziemną, niewiedzialną właśnie, „warstwę” aglomeracji. Poprzecinaną współczesnymi tunelami metra i wypełnioną historycznymi katakumbami.
Londyńskie podziemia to nie tylko system szybkiego transportu. W przeszłości były bowiem miejsce schronienia, pochówku (tak, to właśnie te zapomnine katakumby), a XVII wiecznej biedocie dawały nawet i dach na głowę. Dziś tworzą unikatowy, mistyczny wręcz, obszar (rozciągnięty i w czasie, i przestrzeni) rządzący się swoimi prawami.
„Nieznany Londyn pod stopami” nie jest przewodnikiem. Szkoda, prawda? Mając taki w ręku, i latarkę też, a przede wszystkim sporo odwagi można by wybrać się w niezwykłą podróż. W ręku trzymamy opis. Rzetelny i niezwykły: złożony z anegdot i popularnonaukowych analiz. Ozdobiony ilustracjami oraz rycinami prezentującymi to, co na co dzień, bywa niewidzialne.
A na koniec najważniejsze: książkę czyta się znakomicie! Lista literatury

Peter Ackroyd: Londyn podziemny. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2015.


Skip to content