Nasze recenzje

Kto przeczytał, szuka dalej

Tak w skrócie określiłabym tę książkę. Bo niemal każdy jej fragment sprawia, że chce się wiedzieć więcej. O cuchnących żabach, którym niestraszna grzybica, o maleńkich koniach (falabellach), koczowniczych gorylach, albatrosach potrafiących miesiącami szybować bez lądowania czy rybach pływających do tyłu.

I jeszcze o 316 innych zwierzakach.

Momentami trudno uwierzyć, że wszystkie prezentowane tu informacje są faktami. Świat zwierząt jest tak zdumiewający, że wydaje się wręcz niewiarygodny! Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba, który nie poświęcił życia na badanie tajemnic przyrody, trudno byłoby je zgłębić. Jednak sięgając po umiejętnie napisaną książkę popularnonaukową, może poczuć się jak prawdziwy odkrywca.

„Wow!” „Niesamowite!” „Nie wierzę” „Serio?” – to chyba najczęstsze komentarze, jakie nasuwają się podczas czytania 321 intrygujących faktów o zwierzętach, opracowanych przez Mathildę Masters.

Zebrane ciekawostki autorka podzieliła tematycznie, prezentując je w 16 rozdziałach. Prezentuje w nich ciekawostki dotyczące np. rozmiarów zwierząt, sposobów obrony, komunikacji, tempa przemieszczania się. Opisuje też miłośników ciemności, zwierzęta niebezpieczne i sławne.

Dzięki temu przyswajaną wiedzę (a jest jej tutaj sporo!) łatwiej uporządkować również w głowie.  Ci, którzy z książki chcieliby korzystać wielokrotnie, np. wracając do fragmentów o wybranych gatunkach, z pewnością chętnie skorzystaliby z indeksu – szkoda, że nie został on opracowany. 321 nie pełni więc raczej funkcji encyklopedii. To dość luźne ciekawostki, dzięki którym można zabłysnąć w towarzystwie. A przede wszystkim – wstęp, zaproszenie do dalszego eksplorowania fascynującego świata zwierząt. Gdyby nie wystarczała nam wiedza, dlaczego nie wolno głaskać gąsienicy albo do czego może się przydać… kupa słonia.

Dla tych, którzy po lekturze wciąż czują niedosyt, wydawca przygotował listę  kilku godnych polecenia tytułów.


Mathilda Masters, 321 intrygujących faktów o zwierzętach, Nasza Księgarnia, Warszawa  2020, s. 312

Dostępność książki w bibliotece można sprawdzić tutaj


Skip to content