Nasze recenzje

Jakie czasy, taka książka…

Tegoroczna jesień raczej nie należy do kolorowych. Mimo usilnych starań Natury niespieszno nam do studiowania rudziejących liści i budowania kasztanowych ludzików. Nawet aparat fotograficzny, który zwykle o tej porze roku ma sporo pracy, wciąż leży na półce. Nasze umysły zmuszone zostały do analizy tysięcy medyczno – statystycznych informacji i opracowania własnej, osobistej strategii obrony przed zarazą. W to medyczne tło znakomicie wpisuje się „I sprawisz, że wrócę do prochu”. Tak, to jest właściwa książką na te pandemiczne czasy.

Ambrose Parry próbuje odnaleźć drogę z brudnych, błotnistych ulic dziewiętnastowiecznego Edynburga, zaułków pełnych przemocy, chorób i wirusów (tak, tak – wirusów) do oświeconego życia opartego na rzetelnej wiedzy, doświadczeniu i empatii. Dwoje młodych ludzi Sara Fisher i Will Raven połączonych przypadkowo w ówczesnym gabinecie lekarza rodzinnego, na własną rękę, pragnie zdobyć wiedzę medyczną. Ravenowi przychodzi to łatwiej: jest studentem medycyny. Sara – pokojówką i co gorsza kobietą. Ale determinacja obu jest porównywalna.

Katalizatorem podjętych działań jest śmierć kilku prostytutek. Sara czyta książki w gabinecie swojego pracodawcy profesora Simpsona, cenionego medyka. Raven chodzi na wykłady „gwiazd”świata medycznego, wdaje się w dyskusje ze kolegami – lekarzami. Poza tym każde z niech osobno ma odwagę przekroczyć normy obyczajowe narzucone przez środowisko. Połączeni zaś pasją, inteligencją , czasem złością, a wreszcie i miłością osiągają cel.

Atutem książki są proste, zrozumiałe opisy działań lekarzy, ścieżki dedukcji doprowadzających do odkryć oraz absolutnie realne opisy osobowości świata medycznego. Iskierką nadziei (dla nas  też) jest szczęśliwe zakończenie. A tego sobie i Czytelnikom życzę.

Byłbym zapomniał. Wpis na okładce – „Ambrose Parry” może mylić. Bo nie jest to autor, a duet autorski: to małżeństwo Chris Brookmyre’a i Marisa Haetzman. Medyczne zaś pasje Marisy (jest ona konsultantem anestezjologicznym, z wieloletnim doświadczeniem) dają znać o sobie na kartach powieści.


Ambrose Parry: I sprawisz, że wrócę do prochu. Wydawnictwo Zysk i S-ka. Poznań 2019


Skip to content