Nasze recenzje

Herbert. W kilku odsłonach…

Biblioteczne biurko ugina się – i to niemal dosłownie – pod „Herbertami”. Pod książkami na różny sposób i w różny sposób dotykającymi różne – też –  aspekty życia lub twórczości Zbigniewa Herberta. Tomy opasłe, znakomicie wydane, bogato ilustrowane, wyjątkowo solidnie przez edytorów przygotowane do druku. Tylko brać do ręki i czytać!
A od czego zacząć? Każdy pewnie, w tym względzie, pewnie będzie miał inne pomysły. Ja… wpierw uważanie przekartkowałem „Utworzy rozproszone”. Lekturę zostawiam na inny czas, bo wymaga czasu właśnie, spokoju, okazji do zadumy – także. Książka zaś zbiera w jedną całość i zamyka pomiędzy okładkami poezje Herberta, w tym i jego „proze poetycką”, które z rozmaitych  powodów dotąd nie wydano bądź publikowano je w niszowych czasopismach – siłą rzeczy docierających wyłącznie do wybranej i niezbyt przez to licznej grupy czytelników. Tom leżący obok laptopa to „Rekonesans 2” obejmujący lata 1948 – 1950. Lektura książki, jak ta,  przypomina spacer po tajemniczym i nie uprzątnietym od lat ogrodzie. Łatwo się tu pogubić. Tym razem jednak dostajemy do pomocy mapę ułatwiającą wędrówkę. Są to rozmaite indeksy, spisy, objaśnienia i noty od edytora. Z pewnością przydadzą się bardziej wnikliwym czy zagubionym czytelnikom.
Ciekawym Herberta rekomenduje też podzieloną na dwie części  jego biografię: tom pierwszy „Niepokój”, drugi zaś – „Pan Cogito”. Biografie, wiele ich przecież na bibliotecznych półkach, potrafią zmęczyć i znużyć. Ale nie ta. Napisana zręcznie, z ogromną dbałością o detale i smaczki – potrafi  zaintrygować czytającego. Do tego, znajdujemy tu garść przypomnień, rozmaitych rzeczy, w danym czasie wychodzących spod pióra Herberta. Zdjęcia…  całkiem ich sporo, ale też  trzeba je „wytropić”. Zestawiono je bowiem w postaci wklejek, dyskretnie dzielących opasły tom.
Opisywane książki są już zarejestrowane w katalogu elektronicznym. Czekają na półkach. Zapraszamy do Biblioteki!

  1. Zbigniew Herbert: Utwory rozproszone (Rekonesans 2)
  2. Andrzej Franaszek: Herbert. Biografia I. Niepokój
  3. Andrzej Franaszek: Herbert. Biografia II. Pan Cogito


Skip to content