Nasze recenzje

Chce się wyć!

Uwaga: to jest trylogia. A teraz jeden z jej tomów trzymam w rękach. Nie pierwszy, nie ostatni. Drugi. Tak, mam problem: zaczynam czytać trylogię od drugiego jej tomu. Ratunku! Potrzebny jest zarys historii, bohaterowie, informacje o tym kto zdradził, kto oszukał… Bez dodatkowego wsparcia ryzykuję bowiem, że „wyląduję” w środku historii. Takiej bez początku, z bohaterami bez imienia, z zamglonym tłem historyczno – geograficznym.

W przypadku „Skowytu nocy „Krzysztofa Zajasa ryzyko opłaca się. Nie będę kłamał: trochę czasu zajęło mi odgadnięcie, kto jest kim w słupskiej komendzie policji. Przez chwilę uważałem też, że Lala to kochanka inspektora Krzyckiego. Teraz tego bardzo się wstydzę, bo… to jego pies. Ukochany, ale pies.

Dalej bywało i gorzej i lepiej. Stałem się częścią gry prowadzonej przez policjantów, inspektora, jego „żonę – nie-żonę”: niezwykle rozwojową biznes woman. I mafiosów z Pomorza.

A wtedy… uzmysłowiłem sobie, że gra wciąga. Naprawdę!

Na szczęście linia akcji okazała się prosta. Andrzej Krzycki policjant o bardzo złożonej osobowości, próbuje uratować swego przyjaciela Lucjana Bałysia, o jeszcze bardziej skomplikowanej osobowości, a to nie koniec, pozostającego w niewoli u bandyty, o osobowości i życiu zagmatwanym w sposób absolutny! Uff!

Gdy już przebrniemy przez wywody filozoficzne Krzyckiego, których powiernikiem najczęściej jest Lala, i nie padniemy ze zdumienia jakie myśli zajmują torturowanego Bałysia, wówczas możemy pozachwycać się błyskotliwymi przesłuchaniami w wykonaniu innych policjantów z komendy. A także Dorotą; niezwykle sprawną bojowo pre-żoną Krzyckiego.

Bonus? Bardzo proszę: egzotyczne tło Pomorskich lasów, nieodkrytych fortyfikacji podziemnych, smutnych polsko – niemieckich historii.

Ostrzeżenie: wrażliwi czytelnicy, którzy mają lub mieli psy, nie powinni czytać niektórych fragmentów, plastyka opisów bywa porażająca.  Ale to akurat można zapisać na plus dla autora.

Na koniec zaś niespodzianka. Krzysztof Zajas to… profesor, badacz literatury, nauczyciel akademicki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Krzysztof Zajas: Skowyt nocy. Wydawnictwo Marginesy


Skip to content