Nasze recenzje

Baśń o codzienności

“Sen o okapi” Mariany Leky to niezwykła, współczesna baśń opowiadająca o sile wspólnoty i nieoczywistym pięknie tkwiącym w nieidealnej codzienności. Jej bohaterowie to mieszkańcy małej, niemieckiej wsi, którzy zmagają się z mniejszymi i większymi życiowymi trudnościami.

Prowadzona z perspektywy Luizy – najpierw małej dziewczynki, a potem młodej kobiety – narracja jest pełna ciepła i życzliwości dla bohaterów, ich słabości i popełnianych przez nich błędów. Centralną postacią książki jest Selma – babcia narratorki, której stabilność i spokój wewnętrzny utrzymuje całą wioskę w ryzach, jednak jej sny o okapi mają złowrogą, magiczną moc – zwiastują śmierć kogoś bliskiego. To do niej zwracają się wszyscy, gdy dręczą ich lęki i problemy, a ona swoją mądrością przeprowadza ich przez wszystkie życiowe trudności. Jej obecność zapewnia wszystkim poczucie bezpieczeństwa, nawet gdy wydarzają się rozstania i tragedie. Dojrzewanie Luizy zmieniającej się na przestrzeni powieści w dorosłą kobietę, będzie polegało również na tym, by nauczyć się żyć samodzielnie i przejmować wobec innych rolę, którą pełniła dla nich jej babcia.

Wspólnota w powieści Leky ma w sobie nieoczywiste piękno niczym ssak zwany okapi – to rodzina złożona z krewnych, przyjaciół i sąsiadów, osób samotnych i potrzebujących pomocy, które choć szalone i pełne wad, w trudnym czasie potrafią się wspierać i stać się dla siebie powodem by żyć i doceniać piękno świata. Nikt nie zaprzecza tutaj, że życie bywa pełne cierpienia, ciepły humor i piękny język nie są w stanie go przesłonić, najistotniejsza jest jednak wiara w to, że ludzie mogą być dla siebie dobrzy. Nawet gdy już się nie kochają, gdy są alkoholikami, gdy przeżyli straszną tragedię czy cierpią na depresję mogą wciąż obdarować siebie nawzajem ciepłem niezbędnym do przeżycia.

“Sen o okapi” jest  idealną powieścią, gdy potrzebujemy ukoić smutki i odnaleźć na nowo nadzieję. Przypomina o tym, że warto cieszyć się każdą drobną chwilą, jak choćby promieniami słońca tańczącymi na gałęziach jabłoni oraz o tym, że wszyscy jesteśmy komuś potrzebni.


Dostępność książki można sprawdzić w Katalogu:
https://m6021.lib.mol.pl/description/5279688/sen_o_okapi_5279688


Skip to content