Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach oraz Stowarzyszenie Literackie TILIA zapraszają do wspólnego czytania poezji pod choinką...
Zobacz więcej"Pączek i przyjaciele" to książka, która powstała z zachwytu nad pewnym małym miasteczkiem gdzie mieszkają ludzie gotowi do pomocy. Wczorajsze...
Zobacz więcejKsiężniczka z Krzyszkowic. Portugalski pisarz i doktor historii sztuki Francisco Queiroz opublikował właśnie w Polsce obszerną biografię Augusty de Montleart...
Zobacz więcejNowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece już w październiku! Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania...
Zobacz więcej
We Wrocławiu spędziłem sporo czasu, przemierzałem tu ulica za ulicą. Niezmiennie byłem zadziwiony jego urokiem i osobliwym pomieszaniem tu historii Polski i Niemiec, co rusz zresztą dającym znać o sobie poprzez gmachy, skwery i zaułki.
Wtedy wydawało mi się, że znam to miasto. Teraz już wiem: nie, nie znam, a przekonałem się o tym za sprawą pewnej książki. Proszę, oto „Wrocław. Spacer przez wieki” Macieja Łagiewskiego.
Nie, to nie przewodnik, w żadnym razie! Oczywiście nie zmienia to faktu, że lektura woluminu pomoże w zwiedzaniu miasta, pozwalając wyłowić rzeczy intrygujące i ciekawe. Książka jest też swoistym wehikułem czasu, umożliwia, podróż w głąb historii aglomeracji.
Każdy rozdział to osobna wrocławska niezwykłość. Czytamy zatem o tutejszych śladach Kopernika, Lubomirskich, Wagnera, Paderewskiego. Ale również o Odrze, ale nie o rzece, a dawnym komputerze przemysłowym, produkowanym we Wrocławiu na brytyjskiej licencji, z sukcesem zaś modernizowanym przez krajowych inżynierów i programistów. Na marginesie: ostatnią Odrę wyłączono w kwietniu 2010, do tego zaś czasu zarządzała stacją kolejową Lublin Tatry.
W tej książce wiele rzeczy frapuje niezwykłością. Choćby relacja o dziecięcej, ewangelickiej, modlitewnej krucjacie dziecięcej z grudnia 1707 roku. Albo opowieść o pierwszym druku w języku polskim wytłoczonym w drukarni „świętokrzyskiej” ulokowanej na wrocławskim Ostrowie Tumskim.
Autor jest historykiem i muzealnikiem, związanym wpierw z Muzeum Historycznym we Wrocławiu, potem z Muzeum Miejskim Wrocławia. Z rzadko dziś spotykaną pasją opowiada o przeszłości swego miasta. Niektóre fragmenty opisywanej książki drukowano w przeszłości w „Gazecie Wrocławskiej”.
„Wrocław. Spacer przez wieki” już czeka na bibliotecznej półce. Prosimy o zmawianie jej i wszystkich innych – też, za pośrednictwem komputerowego, internetowego katalogu książnicy.
Tomasz Dziki
Łagiewski Maciej: Wrocław. Spacer przez wieku. Wrocławskie Wydawnictwo EMKA, Wrocław 2020
Zakup książki zrealizowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa