Nasze recenzje

ABC wiedzy niezbędnej

Nie dość, że przeczytam te książki, to pewnie jeszcze będę je polecał innym. Na bibliotecznym biurku trzy woluminy wywodzące się z serii wydawniczej „50 idei, które powinieneś znać”. Okładki, zdobi logotyp Państwowego Wydawnictwa Naukowego, a to przecież – samo w sobie – wiele obiecuje. Mylę się? Raczej nie.

Książki „z biurka” to Robina Gross’a: „Historia wojskowości”, Paula Parsonsa i Gaila Dixona: „Nauki ścisłe” oraz „Astronomia” Gilesa Sparrowa. Patrząc nań trzeba pamiętać, że seria o której mowa jest jednak dużo bardziej obszerna.

Co łączy i spaja w formę serii wydawniczej te tytuły? Pomysł. Tak, niebanalny zamysł na serię książek. Wygląda zaś  tak: każda dzieło dotyka innego problemu, innej idei, następnie na encyklopedyczną modłę, próbuje je objaśnić. Zadbano o podobne do siebie formę i styl autorskiej narracji: krótkie, proste zdania i słownictwo pozbawione naukowego rytu. To, wszystko razem, w zasadzie każdemu,  pozwala zrozumieć rzeczy niekiedy bardzo skomplikowane i zawiłe. Genialne!

Tak wygląda zamysł, merytorycznie zresztą zrealizowany bez zarzutu. Dobór faktów, zdarzeń, nawet  postaci, naprawdę jest niezły. Potencjalni odbiorcy:  uczniowie powinni więc być zadowoleni. A i dorośli czytelnicy, pewnie też. I za to wydawcy należy się nagroda.

A sposób realizacji? Tu, niestety, jest gorzej, ponieważ – i tego ogromnie żałuję – projekt graficzny może razić. Brak koloru, prosta, niewyszukana grafika (wręcz rodem z domowych edytorów tekstu) – te uchybienia edytorskie z żalem, ale też bez wahania wpisuję na list czytelniczych żalów.

Książki oczywiście czekają już na czytelników, proszę pamiętać, że nieustannie namawiamy na zamawianie ich za pomocą internetowego katalogu elektronicznego.


Dostępność książki “Historia wojskowości” sprawdź tutaj

Dostępność książki “Nauki ścisłe” sprawdź tutaj

Dostępność książki „Astronomia” sprawdź tutaj


Skip to content