Nasze recenzje

33 ciekawostki

To gratka dla miłośników książek historycznych. Nie tych naukowych, tych obudowanych przypisami, bibliografia i akademicką narracją. Raczej dla miłośników historycznych opowieści. Spisanych gawęd utrzymanych w  konwencji popularno-naukowego wykładu bądź dziennikarskiej opowieści. Tak, to 33 ciekawostki. To – jednocześnie – 33 historie. Zebrane w jednym tomie. Trochę tu mitologicznej przeszłości, nieco poezji. Jest również kilka – gawędziarskich właśnie – odniesień do świata współczesnego.
Tytuł jednoznacznie zapowiada temat opowieści: „33 żydów, którzy wpłynęli na losy świata”. Nic więc dziwnego, że intrygująca jest już nawet lektura samego spisu treści: Mojżesz, Karl Marks, Levi Strauss, Janusz Korczak. Ale i Roman Polański, Jacek Kaczmarski. I kilkunastu jeszcze innych…
Każda postać to osobny rozdział. To wręcz karkołomne, a i trochę nieprawdopodobne, ponieważ wiele z nich zasługuje przecież na ciekawą i obszerną książkę. Rozdziały… nie są jednak rozszerzonymi encyklopedycznymi lub biograficznymi notkami. Sporo tu dobrze opowiedzianych, rozmaitych w swej treści i kontekście, odniesień do bliższej i dalszej historii. Nie brakuje ciekawostek, anegdot i dykteryjek. Przykład? Historia Levi Strauss’a! Tak, tak, to dzięki niemu chodzimy dziś w dżinsach. Autor przypomina – właściwie przy okazji – ich genezę, historię ale i to jak zmieniał się krawiecki zamysł na ich krój oraz formę. Pokazał też jak rodził się i ogarniał Stany „mit Levisów”.
Książkę czyta się znakomicie. Bez dwóch zdań. Bawi i uczy. A jej lektura to też całkiem dobra okazja by nieco odkurzyć szkolną wiedzę historyczną i dorzucić doń nowe wątki.
***
Przemysław Słowiński: 33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Wydawnictwa Videograf SA, Chorzów 2018


Skip to content