Znamy imiona drzew!

Znamy imiona drzew!

2020-10-08 15:02:18

Już wkrótce teren wokół naszej Biblioteki się zazieleni. W najbliższych dniach zostanie posadzonych pięć drzew. Imiona dla nich wybierały przedszkola i szkoły, grupy czytelnicze spotykające się w Bibliotece oraz nasi Czytelnicy.

Oto zwycięzcy:

Dyzio Marzyciel

imię zostało wybrane spośród 11 propozycji nadesłanych przez przedszkola i szkoły z terenu Gminy Myślenice. Uzasadnienie jury:

Wiersze Juliana Tuwima liczą sobie już kilka dziesięcioleci. Jednak choć są w wieku współczesnych dziadków (a nawet pradziadków!), absolutnie nie tracą swej siły – zwłaszcza oddziaływania na dziecięcą wyobraźnię. Wciąż wywołują uśmiech na twarzach młodych czytelników, rozwijając ich poczucie rytmu i... humoru.

Dodatkowo nazwa drzewa zachęca do oddawania się marzeniom. Dopóki zaś mamy marzenia i nadzieję na ich spełnienie, potrafimy na świat patrzeć z dziecięcą ufnością i radością. A właśnie tego życzymy wszystkim Czytelnikom Biblioteki.


Izabela

imię nadane przez przedstawicieli klas humanistycznych z I LO w Myślenicach – zaczerpnięte z „Lalki” Bolesława Prusa.


Fangorn

imię nadane przez Myślenicki Klub Fantastyki – nawiązuje do klasyki gatunku,„Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena. Fangorn: las położony na północ od Rohanu, w którym mieszkali entowie. Jego nazwa pochodzi od imienia enta Drzewca.


Pan Cogito

imię nadane przez Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych przywołuje niepowtarzalną postać stworzoną przez Zbigniewa Herberta. Postać Pana Cogito przygląda się światu z obiektywizmem, analizuje, opisuje go niejednokrotnie patrząc w przeszłość.


Tomaszek

imię wybrane przez Czytelników w głosowaniu, przeprowadzonym na stronie internetowej Biblioteki, w dn. 1-7.10.2020 r. Imię odnosi się do jednego z bohaterów „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej.


Zdjęcia literackich drzew oraz fotorelacja z ich sadzenia – już wkrótce!