Nowość – biografia księżnej Augusty de Montlèart

Nowość – biografia księżnej Augusty de Montlèart

Księżniczka z Krzyszkowic.

Portugalski pisarz i doktor historii sztuki Francisco Queiroz opublikował właśnie w Polsce obszerną biografię Augusty de Montleart – księżniczki blisko związanej z naszym regionem. Augusta, która przyszła na świat w Wiedniu w 1823 roku, koniec swojego życia spędziła w Krzyszkowicach, gdzie należący do niej dwór, pięknie odrestaurowany, można oglądać po dziś dzień. Księżniczka jest pochowana na cmentarzu w Krzyszkowicach. Lektura książki portugalczyka daje wyjątkową możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii naszych okolic, a przede wszystkim jest okazją, by poznać postać nieszablonowej i fascynującej kobiety.

            Jak pisze sam autor: „Augusta była księżniczką, owszem, ale zbuntowaną, osamotnioną, a nade wszystko tajemniczą. (…) Inteligentna, odważna i kapryśna, ale także cierpliwa i cierpiąca, Augusta de Montleart miała burzliwe, a w pewnych momentach dramatyczne życie. Ślad po tej wspaniałej i inspirującej kobiecie jest widoczny do dziś, (…) w Polsce (…) oraz w Portugalii (…).”

            Wysoko urodzona i świetnie wykształcona, niezależna i podróżująca samodzielnie po świecie, utalentowana artystycznie. Ufundowała i współprojektowała kaplicę św. Karola w Porto poświęconą pamięci jej brata króla Sardynii Karola Alberta. Mieszkała między innymi w Wiedniu, Paryżu i Porto, ostatecznie osiedliła się jednak w Galicji, gdzie odziedziczyła posiadłości po matce. Skłócona z rodziną zamieszkała w Krzyszkowicach, gdzie dała się poznać jako ekscentryczna czy nawet ekstrawagancka (kochała konie, ubierała się „po męsku”), lecz niezwykle pracowita i wielkoduszna postać. Żyła skromnie i oszczędnie, nie stroniła od pracy fizycznej, prowadziła szeroko zakrojoną działalność dobroczynną – osobiście uczyła szyć i haftować wiejskie dziewczęta, otworzyła szpital dla miejscowej ludności, finansowała wykształcenie wielu osobom z okolicy. Gdy zmarła, gazety pisały o niej jako „kobiecie o wyrafinowanej kulturze, otwartym umyśle, nieustraszonym duchu”. Warto zaznajomić się bliżej z tak inspirującą postacią!

Aleksandra Byrska

Queiroz, Francisco Josè Ferreira, „Augusta de Montlèart”, tłumaczyła Barbara Bardadyn, Wydawnictwo Bernardinum 2023.

Biografię można wypożyczyć w Czytelni Naukowej oraz naszej Filii Bibliotecznej w Krzyszkowicach.

Książki podarował bibliotece i naszym czytelnikom Jerzy Kasperczyk. Serdecznie dziękujemy.

Opublikowano przez w dniu 6 listopada 2023 w Aktualności


Skip to content