Spotkanie z poezją “Wiersz pod choinkę”

Spotkanie z poezją “Wiersz pod choinkę”

Jaki wiersz pod choinkę ? Zastanawiał się Jan Bajgrowicz, lecz na to pytanie członkowie Stowarzyszenie Literackiego TILIA nie musieli długo szukać odpowiedzi. W grudniowy wieczór, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach, jak co roku, spotkali się miłośnicy poezji. Członkowie TILII deklamowali strofy z ostatnio wydanego tomiku Wiersz pod choinkę. Wieczór prowadziła Małgorzata Kraus.

Wspólnie z publicznością, spośród której kilku poetów podzieliło się także swoją twórczością, szukaliśmy tych Świąt tak sercu bliskich, gdzie miłość i wiara spotyka nadzieję (Ewelina Kiełtyka). Dzieliliśmy się przepisem na Placek z życzeniami świątecznymi (Anna Maria Michalik), snuliśmy wspomnienia o tamtym życiu istniejącym już tylko w spuchniętym albumie (Antonina Sebesta). Bo to najwyższa już pora się zatrzymać, zrobić rachunek z życia (Katarzyna Dominik), zadumać się w świątecznym nastroju, który sprawiły: poezja, blask świec i nastrojowa muzyka w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Myślenicach: Zatrzymuje mnie chwila figlarnej beztroski, w cudownej krainie, gdzie tony i dźwięki tworzą duet boski (Teresa Święch).

Nade wszystko był to czas składania życzeń na nadchodzące Boże Narodzenie i cały kolejny Rok, które także Państwu ślemy:

A kiedy spadnie biały puch

W kominku ogień grzeje

Z gwiazdą kolęda puka do drzwi

Pod dach przynosząc nam nadzieję

Dziecinę małą zsyła Bóg (…)

Dobroć przy stole niech jaśnieje

Dzielmy się światłem blaskiem tym

Na ziemi radość niech się dzieje.

(Kazimierz Budyn)

Opublikowano przez w dniu 22 grudnia 2022 w Aktualności


Skip to content