Archiwum Rzeczy i Zjawisk Irytujących

Archiwum Rzeczy i Zjawisk Irytujących

Zapraszamy na wystawę fotografii

Pauliny Mazurek “Archiwum Rzeczy i Zjawisk Irytujących”.

Galeria BiblioArt w holu Biblioteki. Wystawę można obejrzeć od 9 czerwca do 9 lipca 2022 r. Wernisaż odbył się 9 czerwca.

Zapraszamy!

Życie składa się z codzienności. Z drobnych chwil, radości, ale też małych irytacji. Paradoksalnie najczęściej mówiąc o tym, co nas łączy odwołujemy się do wielkich, historycznych faktów, fundamentalnych idei. Ale łączą nas także małe, drobne przeszkody w codziennym życiu, które staramy się pokonywać. Treścią wystawy jest codzienna kolekcja takich rzeczy i zjawisk, wobec których każdy z nas czasem bywa bezradny – zaskoczeni, szczególnie gdy się spieszymy nie kontrolujemy naszych drobnych zdenerwowani. Emocje czasem biorą górę z całkowicie błahego powodu. Ale warto pamiętać i to, że są one naturalną składową owej „codzienności”, i to, że wszyscy je podzielamy. Wskazuje na to żartobliwie „naukowa” i „statystyczna” geneza projektu, który został oparty o prawdziwą ankietę. Pytano w niej respondentów o to, co irytuje ich najbardziej, a jej efekty odsłoniły archiwum, które możemy dzisiaj obejrzeć zwizualizowane w postaci ekspozycji na ścianach naszej biblioteki.

Nawet w irytacji więcej nas łączy niż dzieli. I to jest specyficzne przesłanie humorystycznego zbioru fotografii, który odwołuje nas do naszej wspólnej codzienności i próbuje wyposażyć w perspektywę uśmiechu, zdrowego dystansu. Wystawa nie tylko jest pretekstem do zatrzymania się na chwilę i do pochylenia się z sympatią wobec siebie samego, ale przede wszystkim do zwrócenia się do siebie wzajemnie. Autorki wystawy chciały wykreować nie tylko doświadczenie sztuki, ale przede wszystkim doświadczenie wspólnoty. Tak potrzebnej w tym trudnym dla nas wszystkim czasie. Bo jeśli uda się nam razem pokonać codzienne irytacje i mimo wszystko uśmiechnąć do nich, zapewne uda się nam razem zbudować znacznie więcej.

Paulina Mazurek

ur. w 1995 r. w Lublinie. Absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Warszawskim, studentka Sztuki Współczesnej na Wydziale Sztuki UP, członkini KSAF. Edukatorka w Galerii Labirynt.

Fotografka, fotoedytorka, artystka intermedialna, początkująca kuratorka.

W swoich pracach najczęściej posługuje się szeroko pojętym medium fotografii, wideo, kolażu analogowego, montażu cyfrowego. Działa także w obszarze dokumentu subiektywnego i eksploruje możliwości “nowych nowych mediów”. Porusza wątki społeczne i relacyjne, interesują ją religia, turyzm, estetyka kiczu, działania partycypacyjne.

Finalistka Grand Press Photo 2020, nominowana za reportaż oraz portret w kategorii Young Poland, uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Monika Machowska – kurator

Myśleniczanka. Kulturoznawczyni, absolwentka m.in. Rosjoznawstwa, Amerykanistyki, Migracji Międzynarodowych WSMiP na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplomantka Sztuki Współczesnej na Wydziale Sztuki UP.

Zainteresowana kulturą współczesną i konfliktowym dziedzictwem. W działalności badawczej zajmuje się tematem mniejszości etnicznych i bezdomności w Stanach Zjednoczonych. Zaangażowana społecznie.

Opublikowano przez w dniu 27 maja 2022 w Aktualności


Skip to content