#ZostańWDomu czytaj książki

#ZostańWDomu czytaj książki

Drogi czytelniku! Nie musisz wychodzić z domu, żeby wypożyczyć książkę. Przeglądając internet można znaleźć wiele ciekawych źródeł, które oferują bezpłatny i legalny dostęp do zdigitalizowanych książek, czasopism, dokumentów prezentowanych w popularnych formach cyfrowych. Poniżej prezentujemy kilka wybranych:

https://polona.pl/ – jest to jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, która nieodpłatnie udostępnia 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. W POLONIE można znaleźć popularną beletrystykę, romanse, kryminały, lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

https://wolnelektury.pl/– cyfrowa biblioteka oferuje darmowy dostęp do lektur szkolnych, książek dla dzieci i młodzieży oraz utworów noblistów, które przeszły do domeny publicznej.

http://bookini.pl/– ta platforma oferuje bezpłatny dostęp do klasyki literatury światowej. Obecnie zawiera 2100 pozycji.

http://mbc.malopolska.pl/ – Małopolska Biblioteka Cyfrowa udostępnia zdigitalizowane zbiory piśmiennictwa małopolskiego.

Miłośnikom literatury proponujemy również odwiedzić strony internetowe poświęcone książce i literaturze. Znajdziecie tam państwo ciekawe recenzje, wywiady i propozycje książkowe. Oto kilka propozycji:

http://booklips.pl/ – strona zwiera ciekawostki, recenzje, wywiady, artykuł i zestawienia poświęcone literaturze i pisarzom. W zakładce „czytelnia” udostępniono fragmenty książek, opowiadań, komiksów i poezji.

https://www.biblionetka.pl/– serwis rekomenduje interesujące książki.

https://bookeriada.pl/ – na stronie można znaleźć recenzje, artykuły i ciekawostki dotyczące książek.

https://lubimyczytac.pl/ – serwis zawiera recenzje, opinie i oceny książek.

Uczniom polecamy „Lektury na ekranie” dostępne na platformie telewizji polskiej https://vod.tvp.pl. Możecie tu obejrzeć adaptacje filmowe i teatralne lektur szkolnych:

Hamlet
Inny świat

Wesele
Śluby panieńskie
Mistrz i Małgorzata
Wesele
Szatan z siódmej klasy
Quo vadis
Nad Niemnem
Magiczne drzewo
Syzyfowe prace
Lalka
Bajki robotów
Tatarak

Prezentowane są również sylwetki autorów: Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Bruno Schulza, Henryka Sienkiewicza, Sławomira Mrożka, Stanisława Lema.

Podpowiadamy, gdzie uczyć się w sieci

Kanały na YouTube:

Pan Belferchemia
Pi-stacja matematyka

Matemaks – powtórki z matematyki do matury
Khan Academy Polskimatematyka, nauki ścisłe, sztuka, ekonomia, finanse, informatyka
BBC Learning English – angielski
Ted-Ed – angielski
Polimaty – historia
Historia na szybkohistoria
Emce kwadrat – ciekawostki ze świata nauki
Uniwersytet dzieci – ciekawostki naukowe dla dzieci
 

Wirtualne spacery

Okazuje się, że nie ruszając się z domu można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Swoje podwoje otwierają dla nas online:

Muzeum Narodowe w Krakowie (http://zbiory.mnk.pl/pl/).

Muzeum Powstania Warszawskiego (https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html).

Zamek Królewski w Warszawie (https://www.ai360.pl/panoramy/85)

Muzeum Zamkowe w Malborku (https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/)

Zachęcamy do odwiedzenia innych pięknych zabytków. Wejście znajdziecie na stronie internetowej: https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

 

Książki na ekran

E-booki w tych niezwykłych czasach mają się dobrze. Zresztą czytelnik, zwłaszcza nałogowy, nie ma wyboru: biblioteki są zamknięte.

W Woblink.com – jednej z najbardziej znanych polskich e-księgarni – znakomicie sprzedaje się „Ekstradycja” Remigiusza Mroza. Rzecz nie wymaga rekomendacji. Rekomendacją jest sam Mróz, a ma on obecnie spore grono ceniących go sobie czytelników. Widać to w zestawieniach, wśród „topowych książek” na Woblink, jest bowiem jeszcze kilka innych „Mrozów”. Zaraz potem – niespodzianka, choć nie dla wszystkich: „W kręgu upiorów i wilkołaków” Bohdana Baranowskiego. To unikatowy, a i osobliwy przewodnik po dawnych słowiańskich mitach. Tak, tak czasem mrożą one czasem krew w żyłach, ale to osobna historia. Uwaga: nie jest to opowieść fabularna z wartką akacją i scenariuszowymi potwornościami okraszonymi lękiem dawkowanym bez ograniczeń. To opis, niemal wręcz naukowy, rodzaj atlasu dawnych wierzeń, wypełnionego dawnymi legendami i podaniami.

Co zaś dotyczy emocji Paniom polecam rzecz z miejsca trzeciego – „Jeśli zatęsknię” pióra Anny Ficer-Ogonowskiej. Nie mój to obszar i nie moja półka więc na takim krótki opisie książki poprzestanę. Donoszę jednak: krążą pogłoski, że książka wyciska łzy. Łzy wyruszenia.

Pozdrawiam e-czytelników

Tomasz Dziki


 


 

Opublikowano przez w dniu 10 kwietnia 2020 w Bez kategorii


Skip to content