Zapraszamy młodszych Czytelników do udziału w lipcowych konkursach !! Regulamin konkursu „Baśniowa Akademia” I. Postanowienia ogólne Organizatorem konkursu jest Miejska...
Zobacz więcejSerdecznie zapraszamy na warsztaty dla dzieci i rodzin prowadzone w czterech grupach wiekowych: Dzieci w wieku 3-4 lata wraz z...
Zobacz więcejSerdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej Świat w 2021 roku - 8 lipca 2022 roku (piątek) o godzinie 18:00, Miejska...
Zobacz więcejREGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Blisko a pięknie” § 1. Postanowienia ogólne Organizatorem Konkursu Fotograficznego „Blisko a pięknie” (zwanego dalej Konkursem) jest...
Zobacz więcejMiejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie Natalii Szyszkowskiej 12.07.2022 (wtorek), godz. 17.30, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Mickiewicza 17 Natalia...
Zobacz więcejRok 2022 Sejm ustanowił Rokiem Romantyzmu Polskiego. W uchwale wskazano, że w roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i...
Zobacz więcejSerdecznie zapraszamy naszych Czytelników do całorocznej zabawy! Każdego 5 dnia miesiąca pojawi się nowe kryterium po jaką książkę należy sięgnąć....
Zobacz więcej
Drogi czytelniku! Nie musisz wychodzić z domu, żeby wypożyczyć książkę. Przeglądając internet można znaleźć wiele ciekawych źródeł, które oferują bezpłatny i legalny dostęp do zdigitalizowanych książek, czasopism, dokumentów prezentowanych w popularnych formach cyfrowych. Poniżej prezentujemy kilka wybranych:
https://polona.pl/ – jest to jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, która nieodpłatnie udostępnia 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. W POLONIE można znaleźć popularną beletrystykę, romanse, kryminały, lektury i książki dla dzieci i młodzieży.
https://wolnelektury.pl/– cyfrowa biblioteka oferuje darmowy dostęp do lektur szkolnych, książek dla dzieci i młodzieży oraz utworów noblistów, które przeszły do domeny publicznej.
http://bookini.pl/– ta platforma oferuje bezpłatny dostęp do klasyki literatury światowej. Obecnie zawiera 2100 pozycji.
http://mbc.malopolska.pl/ – Małopolska Biblioteka Cyfrowa udostępnia zdigitalizowane zbiory piśmiennictwa małopolskiego.
Miłośnikom literatury proponujemy również odwiedzić strony internetowe poświęcone książce i literaturze. Znajdziecie tam państwo ciekawe recenzje, wywiady i propozycje książkowe. Oto kilka propozycji:
http://booklips.pl/ – strona zwiera ciekawostki, recenzje, wywiady, artykuł i zestawienia poświęcone literaturze i pisarzom. W zakładce „czytelnia” udostępniono fragmenty książek, opowiadań, komiksów i poezji.
https://www.biblionetka.pl/– serwis rekomenduje interesujące książki.
https://bookeriada.pl/ – na stronie można znaleźć recenzje, artykuły i ciekawostki dotyczące książek.
https://lubimyczytac.pl/ – serwis zawiera recenzje, opinie i oceny książek.
Uczniom polecamy „Lektury na ekranie” dostępne na platformie telewizji polskiej https://vod.tvp.pl. Możecie tu obejrzeć adaptacje filmowe i teatralne lektur szkolnych:
Hamlet
Inny świat
Wesele
Śluby panieńskie
Mistrz i Małgorzata
Wesele
Szatan z siódmej klasy
Quo vadis
Nad Niemnem
Magiczne drzewo
Syzyfowe prace
Lalka
Bajki robotów
Tatarak
Prezentowane są również sylwetki autorów: Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Bruno Schulza, Henryka Sienkiewicza, Sławomira Mrożka, Stanisława Lema.
Podpowiadamy, gdzie uczyć się w sieci
Kanały na YouTube:
Pan Belfer – chemia
Pi-stacja – matematyka
Matemaks – powtórki z matematyki do matury
Khan Academy Polski – matematyka, nauki ścisłe, sztuka, ekonomia, finanse, informatyka
BBC Learning English – angielski
Ted-Ed – angielski
Polimaty – historia
Historia na szybko – historia
Emce kwadrat – ciekawostki ze świata nauki
Uniwersytet dzieci – ciekawostki naukowe dla dzieci
Wirtualne spacery
Okazuje się, że nie ruszając się z domu można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Swoje podwoje otwierają dla nas online:
Muzeum Narodowe w Krakowie (http://zbiory.mnk.pl/pl/).
Muzeum Powstania Warszawskiego (https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html).
Zamek Królewski w Warszawie (https://www.ai360.pl/panoramy/85)
Muzeum Zamkowe w Malborku (https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/)
Zachęcamy do odwiedzenia innych pięknych zabytków. Wejście znajdziecie na stronie internetowej: https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
E-booki w tych niezwykłych czasach mają się dobrze. Zresztą czytelnik, zwłaszcza nałogowy, nie ma wyboru: biblioteki są zamknięte.
W Woblink.com – jednej z najbardziej znanych polskich e-księgarni – znakomicie sprzedaje się „Ekstradycja” Remigiusza Mroza. Rzecz nie wymaga rekomendacji. Rekomendacją jest sam Mróz, a ma on obecnie spore grono ceniących go sobie czytelników. Widać to w zestawieniach, wśród „topowych książek” na Woblink, jest bowiem jeszcze kilka innych „Mrozów”. Zaraz potem – niespodzianka, choć nie dla wszystkich: „W kręgu upiorów i wilkołaków” Bohdana Baranowskiego. To unikatowy, a i osobliwy przewodnik po dawnych słowiańskich mitach. Tak, tak czasem mrożą one czasem krew w żyłach, ale to osobna historia. Uwaga: nie jest to opowieść fabularna z wartką akacją i scenariuszowymi potwornościami okraszonymi lękiem dawkowanym bez ograniczeń. To opis, niemal wręcz naukowy, rodzaj atlasu dawnych wierzeń, wypełnionego dawnymi legendami i podaniami.
Co zaś dotyczy emocji Paniom polecam rzecz z miejsca trzeciego – „Jeśli zatęsknię” pióra Anny Ficer-Ogonowskiej. Nie mój to obszar i nie moja półka więc na takim krótki opisie książki poprzestanę. Donoszę jednak: krążą pogłoski, że książka wyciska łzy. Łzy wyruszenia.
Pozdrawiam e-czytelników
Tomasz Dziki