Przeszłość w rękach przyszłości

Przeszłość w rękach przyszłości

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Neo School zapraszają na wystawę prac plastycznych uczniów 1. Niepublicznego LO Neo School w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wystawa czynna będzie do 28 marca

Przeszłość w rękach przyszłości
Kinga Horecka, Sonia Stręk, Małgorzata Łętocha, Oliwia Kalemba, Oliwia Horecka uczennice 1. Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Neo School w Myślenicach to autorki prac plastycznych zaprezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach podczas wystawy “Przeszłość w rękach przyszłości”.

A wszystko zaczęło się od lekcji języka polskiego, na którą Kinga oraz Sonia miały przygotować referat o postaciach z epopei Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz”. Z kart niemal 200-letniego dzieła przemówiły nowe wizerunki bohaterów wykreowane przy użyciu grafiki komputerowej. Uczennice dostrzegły w osobie Telimeny, Tadeusza Soplicy, czy Gerwazego niezwykły potencjał komiczny, który genialnie sportretowały przy użyciu nowoczesnych metod tworzenia rysunków.Tak się narodził pomysł wernisażu, który miał być okazją do pokazania innym uczniom, że “Pan Tadeusz” to dzieło wielowymiarowe, w którymjest też miejsce na humor i które poddane odświeżającym zabiegom wyobraźni, zyskuje zupełnie nowe, współczesne oblicze. Na wystawie,której otwarcie nastąpiło 3 marca 2020 r. w dniu Międzynarodowego Dnia Pisarzy, można obejrzeć siedem prac Kingi Horeckiej prezentujących galerię Mickiewiczowskich postaci oraz pracę Soni Stręk przedstawiającą Telimenę, która została zaatakowana przez mrówki, kiedy pod wpływem smutnych rozmyślań przysiadła roztargniona na mrowisku.

Uczniowie liceum zaprezentowali prace plastyczne nawiązujące, m. in.do “Romea i Julii” oraz “Ofelii” Williama Szekspira, “Dziejów Tristana iIzoldy”, “Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery’ego, “Muminków” Tove Jansson czy bestsellerowej trylogii Philipa Pullmana “Mroczne materie”. Można również podziwiać prace, do których inspiracje artyści czerpali zbiografii twórców (hipnotyzujący portret Adama Mickiewicza Kingi Horeckiej, surowy czarno-biały wizerunek Juliusza Słowackiego Oliwii Horeckiej czy wykonana przy użyciu akwareli podobizna Edgara Alana Poe Oliwii Kalemby z charakterystycznym dla niego krukiem), innych dzieł kultury (portret “Dziewczyny z perłą” Małgorzaty Łętochy) czy z gier komputerowych oraz seriali (prace Soni Stręk). Taka różnorodność inspiracji wskazuje na to, jak bardzo pojemne stało się obecnie pojęcie tekstu kultury, którego nie można już zawężać tylko do książkowej formy. Z drugiej jednak strony różnorodność tekstów literackich ikontekstów biograficznych, które stały się inspiracją dla twórców prac,wskazuje na to, że przeszłość przechowuje dzieła literackie wciążbardzo atrakcyjne i aktualne dla młodych ludzi. Ważna rola przypada tutaj nauczycielowi poloniście, aby te współczesne odniesienia ikonteksty odpowiednio uczniom wskazać i wysłuchać również ich pomysłów interpretacyjnych, które mogą okazać się niezwykle ciekawe.
Wystawa została zainaugurowana przez panią dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej panią Agnieszkę Kazanecką-Bylicę, której bardzo dziękujemy za przychylność i poparcie dla pomysłu stworzenia wystawy prac uczniowskich inspirowanych szeroko pojętą kulturą. Dzieła zostały bardzo pomysłowo wyeksponowane na ścianach i w gablotach w holu wejściowym biblioteki. Pracom towarzyszą egzemplarze książek, m. in.wszystkich polskich noblistów.
Liceum Neo School było reprezentowane podczas wernisażu przez panią dyrektor Katarzynę Wysocką, która przedstawiła Neo School oraz pana wicedyrektora Łukasza Sudykę. Następnie Monika Wójtowicz, polonista i pomysłodawca wydarzenia, zaprezentowała uczniów,których prace zostały zgromadzone na wystawie i poprosiła każdego znich o krótkie przedstawienie dotychczasowych dokonań oraz przebieg pracy nad projektem. W wernisażu udział wzięli również rodzice i przyjaciele artystów oraz inni uczniowie naszej szkoły. Artystyczna atmosfera wpłynęła inspirująco na wszystkich zebranych, ponieważ pojawiły się pomysły na nowe, może wspólnie wykonane dzieła jak “Panorama myślenicka”…
Fascynujące jest to, w jaki sposób historia kultury ożywa w rękach współczesnych, licealnych artystów. Jak tworzy się pomost między przeszłością a przyszłością. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac plastycznych uczniów 1. Niepublicznego LO Neo School w Myślenicach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach. Przypominamy, że wystawa zainaugurowana 3 marca 2020 r. będzie dostępna dla zwiedzających przez miesiąc. Życzymy niezwykłych wrażeń wynikających ze spotkania się przeszłości z przyszłością.

mgr Monika Wójtowicz, nauczyciel polonista w 1. Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Neo School w Myślenicach

Opublikowano przez w dniu 19 lutego 2020 w Bez kategorii


Skip to content