Narodowe Czytanie 2019

6 września Miejskia Biblioteka Publiczna włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie". W tym roku mogliśmy wysłuchać fragmentów utworów ze zbioru zatytułowanego Nowele polskie.

Zaproszeni goście przeczytali nowele:
Dobra pani Elizy Orzeszkowej (czytała Halina Kaczmarek – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku)
Dym Marii Konopnickiej (czytała Jadwiga Malina – członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich)
Katarynka Bolesława Prusa (czytała Teresa Święch)
Orka Władysława Stanisława Reymonta (czytała Dorota Ruśkowska – aktorka "Teatru w Stodole")
Rozdzióbią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego  (czytał Jarosław Szlachetka – Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice)
Sachem Henryka Sienkiewicza (czytał Józef Tomal – Starosta Powiatu Myślenickiego)
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego (czytała Dorota Kamińska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej)

Relację można zobaczyć na portalu KMY (tutaj)

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/

Opublikowano przez w dniu 10 września 2019 w Bez kategorii