OtyDość

Projekt, któremu patronujemy:

okładka     okładka     okładka  okładka
Te książki i wiele innych związane z tematyką projektu dostępne w bibliotece

To nie mój problem!
Takim zdaniem często posługujemy się myśląc o nadwadze i otyłości, jednak zdecydowana większość społeczeństwa jest już na początkowym etapie choroby. Skąd się dowiedzieć, że choruję? Jak zdobyć pomoc? Co robić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć projekt OtyDość.
Projekt powstał w ramach olimpiady na platformie Zwolnieni z Teorii, za cel postawił sobie uświadomienie społeczeństwu, że otyłość to choroba oraz niesienie pomocy i motywacji osobom, które mają nadwagę. Jego nazwa powstała z połączenia dwóch słów „Otyłość + Dość”. Zespół projektu składa się z 3 osób: Gabrieli Jarczyk uczennicy liceum i szkoły baletowej, na co dzień pełnej pozytywnej energii i uśmiechu, lidera projektu Kacpra Sudera ucznia liceum, który w biegłym roku już realizował projekt na zwolnionych i tak mu się spodobało, że postanowił wziąć udział w kolejnej edycji oraz Julii Jarczyk studentki analityki medycznej, która wspiera projekt ze strony merytorycznej. Połączyła ich miłość do drugiego człowieka i chęć do niesienia pomocy.
Dlaczego otyłość?
„Częstość występowania nadwagi i otyłości w państwach rozwiniętych, w tym w Polsce, stale wzrasta i jest obecnie jednym z najpowszechniej występujących, związanych ze stylem życia, problemów zdrowotnych”.
Każdego dnia spotykamy osoby chorujące na nadwagę lub otyłość w naszym otoczeniu i zauważamy, że choroba dotyka coraz młodszych, dlatego kierujemy projekt do osób w naszym wieku (15-25lat), bo chcemy pomóc rówieśnikom. Zachorowanie może być uwarunkowane wieloma przyczynami, jednak często wynika z braku prawidłowej wiedzy o odżywianiu i niestety z coraz mniejszej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Z naszych obserwacji wynika, że choroba ta nie tylko utrudnia ludziom wykonywanie codziennych czynności, ale i prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jest również przyczyną złego samopoczucia i negatywnej samooceny, dlatego chcemy jej zaradzić.
Kiedy powinienem zacząć działać?
Zacznij już dziś! Policz swoje BMI np. używając jakiegoś kalkulatora w internecie i sprawdź wynik. Jeśli jest w zakresie 18,5 -24,9 masz prawidłową wagę, tak trzymaj, nie zapomnij jednak o codziennej aktywności fizycznej oraz odpowiednim odżywianiu. Wynik w granicach 25-29,9 świadczy o nadwadze. Zwróć większą uwagę na swój styl życia i udaj się po fachową poradę do lekarza obesitologa, jesteś w tzw. stadium przedotyłościowym! 30 lub więcej to otyłość, koniecznie udaj się do lekarza – obesitologa i podjemij leczenie, tylko taka pomoc jest w pełni skuteczna.
Gdzie nas znaleźć?
W ramach projektu działamy na Facebooku, Snapchacie, Youtubie, Istagramie oraz przez plakaty i ulotki, aby zainspirować do podjęcia wyzwania i zmiany swojego życia. Dodatkowo, aby dojść do jak największej liczby odbiorców, realizujemy nasz projekt, aż w 2 językach! Polskim i angielskim.

Jeżeli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się o nas czegoś więcej, zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku.
Zbudujmy razem zdrowe społeczeństwo!
OtyDość


Opublikowano przez w dniu 7 marca 2019 w Bez kategorii


Skip to content