Czy poezji potrzebna jest muzyka?

Czy poezji potrzebna jest muzyka?

Najpierw tekst, potem piosenka

Pierwszy krok
W poniedziałek 11 września w Myślenickiej Bibliotece Publicznej gościł dr hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Marek Karwala. Wygłoszony przez niego wykład pomógł, młodzieży zaproszonej do biblioteki, odpowiedzieć na pytanie „czy poezji potrzebna jest muzyka?” A pytanie i odpowiedź (ta jeszcze bardziej), są istotne. Pozwolą bowiem uczniom, twórczo włączyć się do konkursu ogłoszonego przez bibliotekę „Śpiewajmy poezję”. Jego uczestnikami może być młodzież myślenickich szkól średnich.
Konkurs poprzedzają prowadzone obecnie rozmaite zajęcia warsztatowe. W planach są także kolejne wykłady. Ich celem jest przygotowanie uczestników zmagań do napisania utworu poetyckiego. Ten zaś zostanie wykorzystany w piosence. Organizatorzy narzucają temat. Jak przystało na bibliotekarzy proponują by związana była z książką, biblioteką lub czytaniem. O warstwę muzyczną zadba Robert Kasprzycki.
Marek Karwala, barwnie, wesoło, z werwą, odwołując się do wspomnień i anegdot, opowiadał o rozmaitych aspektach procesu twórczego. O danej niektórym wewnętrznej potrzebie pisania i możliwościach publikowania. Niegdyś – przypominał – było to trudne. Niewiele było bowiem wydawnictw, a te które istniały miały ograniczone możliwości działania. Dziś oczywiście wszystko to wygląda inaczej.  Mnogość oficyn wydawniczych, a przede wszystkim zaś Internet, czynią publikowanie utworów rzeczą stosunkowo prostą.
Konkurs i wszelkie wpisane weń wydarzenia realizowane są w ramach szerszego projektu "Śpiewajmy poezję". Został on dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.”
(mbp)

Opublikowano przez w dniu 13 września 2017 w Bez kategorii


Skip to content