Spotkanie z Tanyą Valko

Jaka jest różnica między prawdą, a naszymi wyobrażeniami o życiu w krajach arabskich?
Czy nieprawdopodobne, piękne i dramatyczne historie kobiet poślubiających Arabów, to baśnie z tysiąca i jednej nocy?
Wątpliwości czytelników jednoznacznie rozwiała pisarka – Tanya Valko, gość naszej biblioteki.

Tanya Valko to pseudonim literacki Polki, absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Indonezji. Po raz pierwszy wyjechała do Libii w wieku 21 lat i połknęła bakcyla Orientu. Od tego czasu nie może żyć bez krajów arabskich, ich klimatu, zapachu palonej kawy i ciepłych spływających miodem ciasteczek, wołania muezzina na modlitwę i życzliwości żyjących tam ludzi. Już od prawie 20 lat mieszka w krajach arabskich, w jednych dłużej (13 lat w Libii), a w innych krócej (5 lat w Arabii Saudyjskiej). Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Saharaocean ciszy, a także takich bestsellerów jak  Arabska żona, Arabska córka, Arabska krew i Arabska księżniczka. Autorka starała się przybliżyć czytelnikom prawdziwe życie w krajach arabskich. W barwnych opowieściach nasyconych ciepłem pustynnego słońca jednoznacznie malowała się fascynacja, a jednocześnie pokora i zrozumienie egzotycznej dla nas kultury. "Jej książki o Oriencie to kwintesencja prawie dwudziestoletnich kontaktów z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. Nie mając bariery językowej i będąc osobą otwartą i ciekawą, w każdym miejscu, w którym przebywa, znajduje znajomych, przyjaciół i wszędzie arabskie drzwi stoją przed nią otworem. W arabskich domach tradycyjnie spędza czas z kobietami w kuchni, przygotowując kuskus czy piekąc bakławę, plotkując i pochłaniając opinie i opowieści rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy. Stąd też w swoich powieściowych bohaterach oraz ich losach autorka kompiluje wiele ludzkich dziejów, umiejscawiając je w kokonie literackiej fikcji. Będąc orientalistką, zna doskonale historię, kulturę i socjologię arabską, studiuje Koran oraz współczesne prace religioznawców, czyta opracowania naukowe, broszury, arabską prasę oraz ogląda lokalną telewizję" (www.tanyavalko.pl).
Po spotkaniu Tanya Valko podpisywała swoje książki i odpowiadała na pytania czytelników. Wyznała, iż wszystkie historie kobiet zawarte w jej powieściach są prawdziwe, a ona sama opisuje te kraje arabskie, w których była, które kocha i doskonale zna.

Z niecierpliwością czekamy na jej najnowszą powieść Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękniejszą”. Będzie to powieść osnuta na prawdziwych wydarzeniach, oparta na osobistym doświadczeniu autorki i perypetiach jej znajomych. Pokazująca blaski i cienie operacji plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej.

Opublikowano przez w dniu 16 sierpnia 2013 w Bez kategorii