Wykład literacki

Wykład literacki

W piątek, 23 listopada odbył się w Bibliotece wykład profesora Wojciecha Ligęzy. pt. Proza polska po 89 roku. Prelegent jest profesorem w Instytucie Polonistyki UJ, historykiem literatury, krytykiem i eseistą, autorem rozpraw naukowych, recenzji, felietonów literackich, specjalistą od literatury współczesnej, głównie emigracyjnej.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie dwóch klas Liceum Ogólnokształcącego wraz z wychowawcami.
Profesor przedstawił pokrótce zmiany w sposobie postrzegania roli literatury przez twórców w nowej rzeczywistości i związane z tym konsekwencje przy jej tworzeniu.

Posłużył się przykładami pisarzy, debiutujących mniej więcej w tym okresie, jak Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Manuela Gretkowska, Jerzy Pilch, Tomasz Tryzna. Pojawiały się nazwiska Pawła Huelle, Stefana Chwina, czy Magdaleny Tulli.
Podsumowaniem wykładu było przedstawienie kilku najważniejszych założeń nowej prozy oraz jej różnice na tle wcześniejszej literatury.

Prelekcja, z konieczności dosyć ogólna, może stać się dla licealistów dobrym wstępem do dalszych studiów i na pewno będzie dużą pomocą na lekcjach języka polskiego.

Opublikowano przez w dniu 23 listopada 2012 w Bez kategorii


Skip to content