Spotkanie bibliotekarzy z PRB

Spotkanie bibliotekarzy z PRB

Dziś w naszej książnicy goścliśmy nasze biblioteki partnerskie z II rundy PRB. W programie zaplanowano wykład mgr Pawła Lemaniaka, który jest współautorem książki "Myślenice – monografia miasta". Wykładu razem z nami wysłuchali też inni bibliotekarze z terenu powiatu myślenickiego. Prelegent opowiadając o żmudnym, aczkolwiek fascynującym zbieraniu materiałów do książki zwrócił uwagę jak ważne jest abyśmy wszyscy dbali o nasze dziedzictwo kulturowe, gromadzili informacje o naszym regionie i właściwie je opracowywali. Tu narodziła się dyskusja na temat Bibliografii Regionalnej. Już wcześniej dostrzegaliśmy obszar do wspólnych działań, który jednak trzeba pogłębić. Biblioteki na terenie powiatu myślenickiego muszą ściślej współpracować z naszą placówką, jako biblioteką wiodącą, która ma także funkcję biblioteki powiatowej. Na to szczególnie zwracała uwagę mgr Katarzyna Fijoł opracowująca Bibliografię Regionalną Powiatu Myślenickiego w programie Sowa.

Kolejnym punktem naszego spotkania były zajęcia bardziej praktyczne. Wysłuchaliśmy mgr Katarzyny Wawrzeń (PiM Biblioteka Publiczna w Proszowicach), która przygotowała prelekcję "Komunikacja w zespole". Następnie w grupach ćwiczyliśmy poszczególne zachowania w problematycznych sytuacjach. Zajęcia pełne zaangażowana ze strony trenera, jak i  bibliotekarzy, przypominały szkolenia wyjazdowe organizowane przez PRB. Znów poczuliśmy tę szczególną więź jak w Lipnicy, tym bardziej, iż z ramienia UMiG Myslenice był z nami właśnie poprzedni wykładowca Paweł Lemaniak.

Na zakończenie mgr Agnieszka Kazanecka-Bylica prezentowała nowoczesne wyposżenie, technologie, które znalazły zastosowanie w naszym nowowybudowanym budynku biblioteki. Szczególnie zainteresowało to Pawła Piwowarczyka, z biblioteki partnerskiej w Dobczycach, który także zmaga się urządzaniem nowej siedziby swojej książnicy.

Opublikowano przez w dniu 17 października 2012 w Bez kategorii


Skip to content