Prezentacja gminy Raciechowice

Prezentacja gminy Raciechowice

W „Domu Greckim”, od 21 listopada – do końca miesiąca, czynna będzie wystawa „Gmina Raciechowice”. Ekspozycja, do zwiedzenia której zachęcamy, to kameralna, nasycona specyficznym klimatem, prezentacja dokonań gospodarczych oraz artystycznych raciechowickiej społeczności. Wystawę zorganizowano wspólnym staraniem bibliotek publicznych: miejskiej w Myślenicach i gminnej – w Raciechowicach.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali Teresa Nalepa (dyrektorka myślenickiej książnicy) oraz raciechowicki wójt: Marek Gabzdyl.

Gospodarz prezentowanej gminy przypomniał historię regionu, a także najważniejsze osiągnięcia współtworzących ją mieszkańców. Wybiegając myślami w przyszłość wspomniał o zakładanych głównych kierunkach i tendencjach rozwoju Raciechowic i ich okolic. Przekonywał, że utrzymanie statusu „gminy ekologicznej” dla władz samorządowych jest priorytetem.

Gmina stawia – i stawiać będzie – na rozwój rolnictwa (ok. 63 proc. jej obszaru to użytki rolne), ale i turystyki. Warto przypomnieć, że chlubą Raciechowic jest agroturystyka, w tym agroturystyka konna.

W herbie gminy, widzimy jabłko. Umieszczono je w nim nie bez ważnego powodu: rejon słynie przecież z produkcji sadowniczej. Lokalne sady, każdego roku, dostarczają ponad 30 ton różnych odmian jabłek. Tutejsze owoce uchodzą za smaczne, cenione są przez smakoszy. Wyjątkowe walory raciechowickich jabłek to „zasługa” korzystnego dla nich miejscowego mikroklimatu.

Otwarcie wystawy uświetnił występ Orkiestry Dętej z Raciechowic pod kierownictwem Jacka Oleśnia, zaś o poczęstunek dla gości zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Czasławia.

Raciechowicka ekspozycja jest szóstą z wystaw dokumentujących osiągnięcia małych ojczyzn Powiatu Myślenice. W przeszłości wystawiały się już Dobczyce Lubień, Pcim, Sułkowice oraz Tokarnia.

Opublikowano przez w dniu 25 listopada 2008 w Bez kategorii


Skip to content