Uśmiechnięty mnich

Jednym z najbardziej kameralnych wydarzeń tegorocznych „Dni Myślenic” było spotkanie z ojcem Leonem Knabitem. Zorganizowano je, w piątkowe popołudnie (27 czerwca), staraniem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach. Bibliotekarze, jeszcze na kilka godzin przed wizytą mnicha – pisarza nie byli pewni, czy dopisze publiczność. Tego dnia pogoda nie sprzyjała bowiem osobom starszym, a młodych przyciągały imprezy odbywające się na nieodległym Zarabiu. Obawy okazały się nieuzasadnione.
Na klika minut przed spotkaniem sala książnicy wypełniona była po brzegi. O. Leon Knabit, tyniecki Benedykt, w przeszłości przeor tamtejszego klasztoru, to postać znana, lubiana, wręcz legendarna. – Wystarczy posłuchać go przez kilka minut, by przekonać się, że kreowany w przeszłości obraz micha: człowieka posępnego i smutnego jest bardzo nieprawdziwy. I to bardzo – przekonywał po spotkaniu jeden z jego uczestników.
Gość MBP opowiadał o życiu zakonnym, wspomniał wydarzenia i ludzi, mówił też o swych książkach. A tych napisał wiele. Wśród nich są pozycje niezwykle poważne, refleksyjne i… lekkie bo pisane z myślą o dzieciach. Niektóre z książek można było kupić zaraz po zakończeniu spotkania, a zaraz potem poprosić o. Leona o dedykację. Do stolika szybko ustawiła się długa kolejka.
Sporo książek o. Leona Knabita znaleźć można w myślenickiej książnicy: zarówno w jej wypożyczalni jak i „Bibliotece Seniora”. Szczególnie polecamy: „Czy zwierzęta mają duszę?”, „Miłość nie przeminie” oraz „Sekrety mnichów”

Opublikowano przez w dniu 27 czerwca 2008 w Bez kategorii


Skip to content